Arcybiskup Stanisław Dziwisz ujawnił w wywiadzie dla niedzielnego katolickiego dziennika "Avvenire", że tuż przed zabiegiem tracheotomii 24 lutego Jan Paweł II na prośbę swych współpracowników nagrał swe ostatnie przesłanie.
Metropolita krakowski przyznał, że nie wysłuchał jeszcze tego nagrania.
"Tuż przed wejściem na salę operacyjną polikliniki Gemelli 24 lutego na zabieg tracheotomii Jan Paweł II nagrał na naszą prośbę swoje przesłanie. Okazało się, że było ono ostatnie, bo od tamtego dnia zdołał wypowiedzieć z trudem tylko kilka zdań. Przechowuję tę kasetę, ale nie znalazłem jeszcze sił, by jej wysłuchać" - powiedział metropolita krakowski w rozmowie z wysłannikiem gazety włoskiego episkopatu Luigim Geninazzim.
Mówiąc na temat procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II osobisty papieski sekretarz podkreślił, że "wszyscy są przekonani, że jest on święty". "I to nie tylko tu w Krakowie, czy w Polsce. Świat go widział, poznał go i już go kanonizował. Proces służy osiągnięciu moralnej pewności. Lecz w tym przypadku wydaje się, że nikt nie ma wątpliwości. Musimy tylko czekać na ostateczne potwierdzenie jego świętości ze strony Ojca Świętego Benedykta XVI" - dodał arcybiskup Dziwisz.
Wyraził nadzieję, że do beatyfikacji dojdzie w przyszłym roku.
"To marzenie wszystkich, żeby został ogłoszony natychmiast świętym" - powiedział metropolita krakowski.
Jego zdaniem, wraz ze śmiercią Jana Pawła II, w Polsce, która w tamtych dniach doświadczyła niezwykłej jedności braterstwa, ewangelizacja nabrała nowego rozmachu.
Arcybiskup Stanisław Dziwisz zapewnił, że teraz polska młodzież bardzo pragnie, by w słynnym oknie na ulicy Franciszkańskiej w Krakowie stanął Benedykt XVI i by mogła go wysłuchać. "Kraków czeka na tę chwilę z otwartym sercem" - wyznał na zakończenie.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.