Wręczenie nagród TOTUS, zbiórka na stypendia dla uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin, telewizyjne orędzie i wywiad z Benedyktem XVI, modlitwa o beatyfikację Jana Pawła II o godz. 21.37, międzynarodowa sesja z udziałem kard. Jean-Louis Taurana z Watykanu - to niektóre z wydarzeń przygotowanych na przypadający 16 października V Dzień Papieski.
Jego obchody, pod hasłem "Jan Paweł II - Orędownik Prawdy", organizuje Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia.
- Po raz pierwszy będziemy przeżywać Dzień Papieski bez Jana Pawła II - przypominał niedawno metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski. Dodał, że od początku działania Fundacji było postanowione, że Dzień Papieski - obchodzony w niedzielę poprzedzającą 16 października, gdy przypada rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową - będzie związany z osobą Jana Pawła II. Natomiast ogłoszony przez Konferencję Episkopatu Polski na 29 czerwca dzień łączności z Następcą św. Piotra dotyczyć będzie obecnego papieża, Benedykta XVI.
Centralne obchody Dnia Papieskiego odbędą się w Warszawie i Krakowie. W sobotę 15 października kard. Jean-Louis Tauran, długoletni szef dyplomacji Stolicy Apostolskiej, będzie głównym prelegentem podczas międzynarodowej sesji naukowej "Jan Paweł II - Orędownik Prawdy", jaka odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim. W jej programie jest przewidziana także dyskusja panelowa z udziałem ambasadorów Kolumbii, Libanu, Łotwy i Suwerennego Zakonu Kawalerów Maltańskich oraz wystąpienie nuncjusz apostolskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka.
Wieczorem w stołecznym Zamku Królewskim wręczone zostaną nagrody TOTUS 2005, przyznawane w czterech kategoriach: "Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza", "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej", "Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II" i "Totus medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach". Gala będzie transmitowana przez TVP 2.
Tego samego dnia TVP 1 i Telewizja Polonia wyemitują o godz. 20.10 orędzie papieża Benedykta XVI z okazji Dnia Papieskiego 2005. A na godz. 21.37 stypendyści Fundacji zapraszają młodzież do modlitwy we wszystkich kościołach w Polsce w intencji rychłego wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze. Trwa już akcja rozsyłania SMS-ów o treści: "Młodzież apeluje: w sobotę 15X, godz. 21.37 spotkajmy się na modlitwie o kanonizację Ojca Świętego Jana Pawła II. Prosimy, prześlij dalej".
Niedzielny program Dnia Papieskiego obejmuje cztery specjalne Msze św. Pierwszą, w warszawskiej bazylice Świętego Krzyża odprawi o godz. 9.00 abp Tadeusz Gocłowski. Będzie ona transmitowana przez Polskie Radio. Drugiej, w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, przewodniczyć będzie o godz. 10.30 abp Stanisław Dziwisz. Liturgię tę transmitować będzie TVP 1. O 13.00 TV Polonia transmitować będzie Mszę św. z bazyliki Ofiarowania NMP w Wadowicach. Ostatnia Msza św., z udziałem kard. Józefa Glempa i abp. Józefa Kowalczyka, zostanie odprawiona w kościele św. Anny w Warszawie o godz. 18.00. Po niej na Placu Zamkowym odbędzie się "Apel z Ojcem Świętym" i koncert galowy Dnia Papieskiego, przekazywany na żywo przez TVP 1. W trakcie koncertu na telebimach zostanie pokazany wywiad jaki o. Andrzej Majewski przeprowadził z Benedyktem XVI. Wywiad zatytułowany "Jestem Mu wdzięczny..." zostanie wyemitowany w programie 1 TVP o godz. 20.12. Podczas koncertu przewidywane są także łączenia z innymi miastami, m.in. Gdańskiem, Krościenkiem, Krakowem, Przemyślem i Wilnem.
Dzień Papieski będzie świętowany w całej Polsce. Oprócz modlitw w intencji beatyfikacji Jana Pawła II przewidziano koncerty, spektakle, wystawy. Tego dnia w całym kraju trwać będzie uliczna zbiórka na stypendia dla młodych zdolnych ludzi z najbiedniejszych regionów Polski. Z programu stypendialnego Fundacji korzysta obecnie 1300 osób. W tym roku 150 z nich jest już studentami.
W zbiórkę prowadzona od 5 lat przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia włączy się 60 tys. wolontariuszy, głównie członków katolickich stowarzyszeń młodzieżowych, trzech organizacji harcerskich, duszpasterstw akademickich i - po raz pierwszy - uczniowie ze szkół, których patronem jest Jan Paweł II. Szkół takich jest w Polsce 450, zaś uczy się w nich 140 tys. uczniów.
Osoby, które złożą ofiarę na stypendia dostaną w zamian obrazek ze zdjęciem i fragmentem nauczania Jana Pawła II. Przygotowano 4,5 mln takich obrazków, a także 5 mln samoprzylepnych znaczków z hasłem V Dnia Papieskiego.
Pieniądze na stypendia można też przekazywać za pośrednictwem telefonu, wysyłając SMS o treści "Prawda" pod numer 7250, lub dzwoniąc pod numer 0400 307 400, gdzie darczyńcę przywita głos Jerzego Stuhra.
Od 1 do 16 października TVP i Telewizja Puls emitować będą spoty reklamowe Dnia Papieskiego. Na tle muzyki granej przez Leszka Możdżera, Jan Paweł II mówi w nich, że stypendia Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia to "dzieło, które należy wspierać".
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.