Katowice: 140 m kw. Papieża

W sobotę, 15 października br. o godz. 20.00, w przeddzień 27 rocznicy rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II, w Katowicach odsłonięty zostanie wizerunek Ojca Świętego autorstwa światowej sławy polskiego artysty Piotra Uklańskiego.

Wizerunek o powierzchni 140 m. kw. zostanie odsłonięty na frontonie Górnośląskiego Centrum Kultury w Katowicach przy pl. Sejmu Śląskiego 2.

Ceremonię uświetni koncert zespołu Camerata Silesia oraz aktorzy Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego, którzy odczytają fragmenty utworów Papieża. Portret Papieża będzie eksponowany do 16 listopada br.

W piątek, 14 października o godz. 12.00, w Kawiarni Artystycznej BWA przy al. Korfantego 6 w Katowicach odbędzie się spotkanie na temat percepcji sztuki współczesnej, z udziałem wybitnego kuratora sztuki Andy Rotenberg. Swój udział spotkaniu zapowiedział również Piotr Uklański. Przewidziano także multimedialną prezentację dzieł rekomendowanych do utworzenia regionalnej kolekcji sztuki współczesnej i nominowanych do zakupu w ramach programu Ministra Kultury „Znaki czasu”. Program współfinansowany w naszym regionie przez MK oraz samorząd województwa śląskiego polega na zakupach wybranych dzieł oraz promocji twórców sztuki współczesnej. W skład komisji zakupów wchodzą kuratorzy znaczących galerii sztuki działających w naszym województwie.

Dzieło Piotra Uklańskiego „Bez tytułu (Jan Paweł II)” powstało z myślą o 26-tym Biennale Sztuki Współczesnej w Sao Paulo w roku 2004.

Obraz utworzyło 3500 brazylijskich żołnierzy, których z choreograficzną precyzją artysta ustawił na rozległym, trawiastym terenie. Wykorzystując technikę zdjęć lotniczych, Piotr Uklański sfotografował swoje dzieło ożywiając w ten sposób portret Ojca Świętego zbudowany z pikseli, które na kilka chwil zostały zastąpione ludzkimi ciałami.

Piotr Uklański zrealizował dzieło w Brazylii chcąc podkreślić różne poziomy jego interpretacji, zarówno konceptualne, jak i kulturowe. Wybór Jana Pawła II jako tematu zrodził się z naturalnego skojarzenia dwóch krajów, które mogą wydawać się głęboko odmienne, ale współistnieją historycznie i kulturowo w tradycji kościoła katolickiego. Artysta dostrzega również społeczne analogie pomiędzy Brazylia i Polską, szczególnie w odniesieniu do szacunku i tradycyjnego przywiązania do praktyk religijnych

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama