Dzień Papieski bez Papieża

Wręczenie nagród TOTUS, zbiórka na stypendia dla uzdolnionej młodzieży, telewizyjne orędzie Benedykta XVI, modlitwa o beatyfikację Jana Pawła II o 21:37, międzynarodowa sesja - to niektóre z wydarzeń przygotowanych na przypadający 16 października Dzień Papieski.

Jego obchody, pod hasłem "Jan Paweł II - Orędownik Prawdy", organizuje Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia.

- Po raz pierwszy będziemy przeżywać Dzień Papieski bez Jana Pawła II - stwierdził metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski. Przypomniał, że od początku działania Fundacji było postanowione, że Dzień Papieski - obchodzony w niedzielę poprzedzającą 16 października, gdy przypada rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową - będzie związany z osobą Jana Pawła II. Natomiast ogłoszony przez Konferencję Episkopatu Polski na 29 czerwca dzień łączności z Następcą św. Piotra dotyczyć będzie obecnego papieża, Benedykta XVI.

Abp Gocłowski wyjaśnił również, że hasło tegorocznego Dnia "Jan Paweł II - Orędownik Prawdy" to nie "wypisywanie laurki Papieżowi", lecz podsumowanie jego pontyfikatu. Zdaniem metropolity gdańskiego, żyjemy w okresie postmodernizmu, charakteryzującego się relatywizmem, dlatego potrzebujemy przywoływać Jana Pawła II jako orędownika prawdy w każdej dziedzinie: prawdy dotyczącej Boga, człowieka, relacji międzyludzkich itd.

Centralne obchody Dnia Papieskiego odbędą się w Warszawie i Krakowie - zapowiedział Marek Zdrojewski, prezes Zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. W piątek 14 października w krakowskim studiu telewizyjnym odbędzie się koncert "Pokolenie JP2". Wystąpią artyści grający muzykę chrześcijańską. Koncert zostanie pokazany w TVP 2.

Z kolei w sobotę 15 października kard. Jean-Louis Tauran, długoletni szef dyplomacji Stolicy Apostolskiej, będzie głównym prelegentem podczas międzynarodowej sesji naukowej "Jan Paweł II - Orędownik Prawdy", jaka odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim. W jej programie jest przewidziana także dyskusja panelowa z udziałem ambasadorów Kolumbii, Libanu, Łotwy i Suwerennego Zakonu Kawalerów Maltańskich oraz wystąpienie nuncjusz apostolskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka.

Wieczorem w stołecznym Zamku Królewskim wręczone zostaną nagrody TOTUS 2005, przyznawane w czterech kategoriach: "Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza", "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej", "Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II" i "Totus medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach". Gala będzie transmitowana przez TVP 2.

Tego samego dnia TVP 1 i Telewizja Polonia wyemitują o godz. 20.10 orędzie papieża Benedykta XVI z okazji Dnia Papieskiego 2005. A na godz. 21.37 stypendyści Fundacji zapraszają młodzież do modlitwy we wszystkich kościołach w Polsce w intencji rychłego wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze. ten apel stypendystów poparła Konferencja Episkopatu Polski, nawołując w komunikacie z 333. Zebrania Plenarnego do włączenia się wszystkich wiernych w tę inicjatywę.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

Reklama

Reklama