Dzień Papieski bez Papieża

KAI

publikacja 30.09.2005 23:36

Wręczenie nagród TOTUS, zbiórka na stypendia dla uzdolnionej młodzieży, telewizyjne orędzie Benedykta XVI, modlitwa o beatyfikację Jana Pawła II o 21:37, międzynarodowa sesja - to niektóre z wydarzeń przygotowanych na przypadający 16 października Dzień Papieski.

Jego obchody, pod hasłem "Jan Paweł II - Orędownik Prawdy", organizuje Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia.

- Po raz pierwszy będziemy przeżywać Dzień Papieski bez Jana Pawła II - stwierdził metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski. Przypomniał, że od początku działania Fundacji było postanowione, że Dzień Papieski - obchodzony w niedzielę poprzedzającą 16 października, gdy przypada rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową - będzie związany z osobą Jana Pawła II. Natomiast ogłoszony przez Konferencję Episkopatu Polski na 29 czerwca dzień łączności z Następcą św. Piotra dotyczyć będzie obecnego papieża, Benedykta XVI.

Abp Gocłowski wyjaśnił również, że hasło tegorocznego Dnia "Jan Paweł II - Orędownik Prawdy" to nie "wypisywanie laurki Papieżowi", lecz podsumowanie jego pontyfikatu. Zdaniem metropolity gdańskiego, żyjemy w okresie postmodernizmu, charakteryzującego się relatywizmem, dlatego potrzebujemy przywoływać Jana Pawła II jako orędownika prawdy w każdej dziedzinie: prawdy dotyczącej Boga, człowieka, relacji międzyludzkich itd.

Centralne obchody Dnia Papieskiego odbędą się w Warszawie i Krakowie - zapowiedział Marek Zdrojewski, prezes Zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. W piątek 14 października w krakowskim studiu telewizyjnym odbędzie się koncert "Pokolenie JP2". Wystąpią artyści grający muzykę chrześcijańską. Koncert zostanie pokazany w TVP 2.

Z kolei w sobotę 15 października kard. Jean-Louis Tauran, długoletni szef dyplomacji Stolicy Apostolskiej, będzie głównym prelegentem podczas międzynarodowej sesji naukowej "Jan Paweł II - Orędownik Prawdy", jaka odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim. W jej programie jest przewidziana także dyskusja panelowa z udziałem ambasadorów Kolumbii, Libanu, Łotwy i Suwerennego Zakonu Kawalerów Maltańskich oraz wystąpienie nuncjusz apostolskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka.

Wieczorem w stołecznym Zamku Królewskim wręczone zostaną nagrody TOTUS 2005, przyznawane w czterech kategoriach: "Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza", "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej", "Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II" i "Totus medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach". Gala będzie transmitowana przez TVP 2.

Tego samego dnia TVP 1 i Telewizja Polonia wyemitują o godz. 20.10 orędzie papieża Benedykta XVI z okazji Dnia Papieskiego 2005. A na godz. 21.37 stypendyści Fundacji zapraszają młodzież do modlitwy we wszystkich kościołach w Polsce w intencji rychłego wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze. ten apel stypendystów poparła Konferencja Episkopatu Polski, nawołując w komunikacie z 333. Zebrania Plenarnego do włączenia się wszystkich wiernych w tę inicjatywę.

Niedzielny program Dnia Papieskiego obejmuje cztery Msze św. Pierwszą, w warszawskiej bazylice Świętego Krzyża odprawi o godz. 9.00 abp Tadeusz Gocłowski. Będzie ona transmitowana przez Polskie Radio. Drugiej, w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, przewodniczyć będzie o godz. 10.30 abp Stanisław Dziwisz. Liturgię tę transmitować będzie TVP 1. O 13.00 TV Polonia transmitować będzie Mszę św. z bazyliki Ofiarowania NMP w Wadowicach. Ostatnia Msza św., z udziałem kard. Józefa Glempa i abp. Józefa Kowalczyka, zostanie odprawiona w kościele św. Anny w Warszawie o godz. 18.00. Po niej na Placu Zamkowym odbędzie się "Apel z Ojcem Świętym" i koncert galowy Dnia Papieskiego, przekazywany na żywo przez TVP 1. W trakcie koncertu na telebimach zostanie pokazany wywiad jaki o. Andrzej Majewski przeprowadził z Benedyktem XVI. Przewidywane są także łączenia z innymi miastami, m.in. Gdańskiem, Krościenkiem, Krakowem, Przemyślem i Wilnem.

Dzień Papieski będzie świętowany w całej Polsce. Znane są już programy obchodów m.in. w Białymstoku, Bydgoszczy, Działdowie, Gliwicach, Legnicy, Olsztynie, Poznaniu, Przemyślu, Rzeszowie, Siedlcach, Szczecinie i Świdnicy. Ks. Rafał Sztejka z Zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia poinformował, że Dzień Papieski będzie też obchodzony w wielu parafiach polonijnych na świecie.

W całym kraju trwać też będzie uliczna zbiórka na stypendia dla młodych zdolnych ludzi z najbiedniejszych regionów Polski. Dyrektor Biura Fundacji Andrzej Cehak zapowiedział, że w zbiórkę włączy się 60 tys. wolontariuszy, głównie członków katolickich stowarzyszeń młodzieżowych, trzech organizacji harcerskich, duszpasterstw akademickich i - po raz pierwszy - uczniowie ze szkół, których patronem jest Jan Paweł II. Szkół takich jest w Polsce 450, zaś uczy się w nich 140 tys. uczniów.

Osoby, które złożą ofiarę na stypendia dostaną w zamian obrazek ze zdjęciem i fragmentem nauczania Jana Pawła II. Przygotowano 4,5 mln takich obrazków, a także 5 mln samoprzylepnych znaczków z hasłem V Dnia Papieskiego.

Pieniądze na stypendia można też przekazywać za pośrednictwem telefonu, wysyłając SMS o treści "Prawda" pod numer 7250, lub dzwoniąc pod numer 0400 307 400, gdzie darczyńcę przywita głos Jerzego Stuhra.

Z programu stypendialnego Fundacji korzysta 1300 osób. W tym roku 150 z nich jest już studentami. "Jak szybko te dzieci nam rosną!" - dziwił się abp Gocłowski.

Od 1 do 16 października TVP i Telewizja Puls emitować będą spoty reklamowe Dnia Papieskiego. Na tle muzyki granej przez Leszka Możdżera, Jan Paweł II mówi w nich, że stypendia Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia to "dzieło, które należy wspierać".

Ponadto 13 października o godz. 13.00 w Auli Bibliotecznej Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego stypendyści studiujący dziennikarstwo, tzw. chrapkowcy - według określenia ks. Rafała Sztejki, organizują panel z udziałem 12 wybitnych dziennikarzy z najważniejszych polskich mediów. Dyskusja toczyć się będzie wokół książki Marcina Witana "Papieski Wielki Tydzień".