Benedykt XVI w szpitalu

W najbliższy piątek, 30 października Papież odwiedzi rzymski szpital dziecięcy „Bambino Gesu".

Nie będzie to w czasie tego pontyfikatu pierwsza wizyta Benedykta XVI w szpitalu. W sierpniu odwiedził on w poliklinice Gemelli swego brata, ks. Georga Ratzingera. Nie jest jeszcze znany dokładny przebieg papieskiej wizyty w szpitalu „Dzieciątka Jezus”. Wiadomo tylko, że rozpocznie się ona o 11:00.

Szpital „Bambino Gesù” podarowała Piusowi XI w 1924 r. włoska rodzina książęca Salviatich. Jest to jedyny szpital będący własnością Watykanu.

8 czerwca 1982 r. odwiedził go Jan Paweł II. Podkreślił wówczas, że szczególnie wizyta w szpitalu dziecięcym, wywołuje z głębi serca pewne zasadnicze pytania, co do sensu życia i egzystencji człowieka. Papież podkreślił wówczas, że „bolesny, rozdzierający płacz cierpiącego dziecka może wydać się niejako protestem całej ludzkości wobec niezgłębionego milczenia Boga, który dopuszcza istnienie takiego bólu”. W świecie, którym włada wszechmogący i sprawiedliwy Bóg, cierpienie dzieci wywołuje głośne sprzeciwy i bunt, których sedno stanowi zarzut o „milczeniu” Boga.

Jan Paweł II podkreślił, że wiara chrześcijańska nie zostawia ludzi samym sobie, nie jest też bezradna ani bezsilna wobec groźby popadnięcia w rozpacz. „Tam, gdzie umysł ludzki zdaje się zderzać z murem ciemności - mówił Ojciec Święty - i czuje się uprawniony do przyjmowania postawy buntu, Słowo Boże wprowadza nas w tajemnicę ludzkiego cierpienia, przedstawiając naszemu myśleniu i naszemu doświadczeniu Chrystusa”. Papież podkreślił, że cierpienie niewinnych, jeżeli zostanie przyjęte i przeżywane z wiarą, stanowi współudział w cierpieniu niewinnego Jezusa.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama