Trzydzieści pięć tomów po 900 stron każdy i ponad milion wpisów - tak wygląda drukowana wersja wirtualnych zapisków dokonywanych przez internautów w portalu Onet.pl po śmierci Jana Pawła II.
Prezes portalu Łukasz Wejchert przekazał księgę kondolencyjną na ręce abp. Stanisława Dziwisza.
- Dni po śmierci Jana Pawła II były czasem magicznym, bo wtedy ludziom spadły maski z twarzy - mówił podczas uroczystości w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich ks. Adam Boniecki. Redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" uważa, że 35 opasłych tomów to świadectwo "niezwykłego bogactwa prawdy o człowieku i prawdy o dobru, które uruchamiał w tych ludziach Jan Paweł II".
"Tygodnik Powszechny" od samego początku ściśle współpracował z Onetem w dniach choroby Papieża i po jego śmierci. Wydanie Księgi jest zwieńczeniem internetowo-prasowej współpracy skupionej wokół postaci i dzieła Papieża-Polaka.
Abp Dziwisz odbierając Księgę, wrócił pamięcią do dni po śmierci Jana Pawła II i jego pogrzebu. Łamiącym się głosem wyznał, że wciąż trudno mu o tym mówić. - Wolałbym jedynie, by było napisane "Księga Życia", nie "Księga Kondolencyjna", bo ostatnie dni Ojca Świętego były triumfem życia - powiedział metropolita krakowski.
- Dzięki środkom przekazu świat nie tylko mógł śledzić zapisywanie przez Ojca Świętego ostatnich kart życia, ale i uczestniczyć w jego odchodzeniu do domu Ojca. W pierwszą sobotę kwietnia, w przeddzień niedzieli Miłosierdzia Bożego, Ojciec Święty zakończył pisanie, Bóg zamknął jego księgę życia - mówił ze wzruszeniem.
Wydrukowane i oprawione tomy Księgi Kondolencyjnej zostały przekazane do miejsc związanych z życiem i działalnością Papieża: Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach, na ręce metropolity krakowskiego oraz na rzecz Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II.
Księga to 35 liczących po 900 stron tomów z wpisami internautów zamieszczonymi na stronie Onetu w dniach żałoby po śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II - między 2 a 9 kwietnia. Zawiera blisko 1,1 mln wpisów - wypowiedzi, nierzadko bardzo emocjonalnych, wiernie oddających niepowtarzalną atmosferę dni, w których żegnano Jana Pawła II.
„Wznosi się ku niebu płacz matek i ojców, którzy trzymają w ramionach martwe ciała swoich dzieci”.
Życie składa się ze spotkań, podczas których ujawnia się, kim naprawdę jesteśmy.
Władze Chin chcą sprawdzić, czy Leon XIV będzie kontynuował pojednawczą politykę Watykanu.
Synodalność jest dla niego stałym stylem życia Kościoła z decydującą rolą Ducha Świętego.
Leon XIV jest głęboko przekonany o pilnej potrzebie głoszenia młodym Ewangelii.