Watykan: Rabini u Papieża

Benedykt XVI przyjął na audiencji dwóch głównych rabinów Izraela: sefardyjskiego Szlomo Amara i aszkenazyjskiego Jonę Metzgera.

Spotkanie odbyło się z okazji 40-lecia ogłoszenia soborowej deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich "Nostra Aetate".

Była to kolejna wizyta naczelnych rabinów Izraela w Rzymie. Ostatnio byli oni na audiencji u Jana Pawła II w styczniu 2004 roku. Rabin Metzger brał ostatnio udział w XIX Spotkaniu Religii dla Pokoju zorganizowanym w Lyonie przez rzymską Wspólnotę św. Idziego.

Spotkanie Papieża z rabinami było pierwszą z serii inicjatyw z okazji 40-lecia ogłoszenia soborowej deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich "Nostra Aetate". W dniach 25-28 września Papieski Uniwersytet Gregoriański organizuje sympozjum na temat tego dokumentu i jego wpływu na dialog z innymi religiami.

Wieczorem 27 października w Palazzo della Cancelleria w Rzymie odbędą się główne uroczystości jubileuszowe, w trakcie których będą przemawiali: rabin David Rosen, kard. Jean-Marie Lustiger i kard. Walter Kasper. Wcześniej delegaci Konferencji Biskupich ds. dialogu chrześcijańsko-żydowskiego będą dyskutowali na temat wzajemnych relacji z członkami watykańskiej Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem, na której czele stoi kard. Walter Kasper. 1 listopada na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie odbędzie się sympozjum poświęcone "Nostra Aetate". Ponadto przewidziane są jubileuszowe imprezy i koncerty m.in. w Sao Paulo i Waszyngtonie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama