Turcja: Bardzo prawdopodobne, że papież przyjedzie

Duchowy przywódca 200 mln prawosławnych na świecie Bartłomiej I powiedział we wtorek, że między Turcją a Watykanem trwają kontakty w sprawie wizyty papieża Benedykta XVI w tym kraju, i wyraził nadzieję, że wkrótce spotka się tam z papieżem.

Bartłomiej I zaprosił Benedykta XVI do Stambułu, gdzie znajduje się jego siedziba, na prawosławne obchody święta św. Andrzeja pod koniec listopada, w ramach wysiłków mających na celu przezwyciężenie blisko tysiącletniego rozłamu w chrześcijaństwie.

"Obecnie trwają kontakty między Ankarą a Watykanem. Mam nadzieję, że zakończą się pozytywnie i wkrótce ujrzymy w naszym kraju naszego wielkiego gościa" - cytuje słowa Bartłomieja I agencja Anatolia. "Jest bardzo prawdopodobne, że (papież) przyjedzie" - dodał patriarcha.

Przezwyciężenie rozłamu między katolicyzmem a prawosławiem Benedykt XVI uczynił głównym celem swego pontyfikatu. Do rozłamu tego doszło w 1054 r., głównie na tle sporów o prymat papieża.

Patriarcha Bartłomiej, który rozmawiał z dziennikarzami na lotnisku w Stambule przed odlotem z wizytą do Grecji, zwrócił uwagę, że papież jest nie tylko przywódcą religijnym, ale również głową Państwa Watykańskiego i dlatego zaproszenie powinien wystosować również rząd turecki.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama