Watykan: Kalendarz kanonizacji i beatyfikacji

Prefektura Domu Papieskiego podała kalendarz beatyfikacji i kanonizacji, które odbędą się jeszcze w tym roku.

Najbliższa uroczystość beatyfikacyjna odbędzie się w niedzielę 9 października w Watykanie. Do chwały ołtarzy zostanie wyniesiony niemiecki kardynał August von Galen. Zmarły w roku 1946 biskup Münsteru znany był z krytycznej postawy wobec hitlerowców. Jego beatyfikacja zbiegnie się z trwającym w tym czasie Synodem Biskupów. Uroczystości przewodniczyć będzie – zgodnie z przywróconą przez Benedykta XVI praktyką – jeden z kardynałów. Odczyta on dekret beatyfikacyjny wydany przez papieża. W podobny sposób przeprowadzone zostaną również pozostałe beatyfikacje.

Natomiast sam ojciec święty przewodniczyć będzie uroczystościom kanonizacyjnym. Pierwsza kanonizacja obecnego pontyfikatu odbędzie się na placu świętego Piotra w niedzielę 23 października. Zbiegnie się z zakończeniem obrad Synodu Biskupów. Benedykt XVI zaliczy w poczet świętych pięciu błogosławionych, w tym dwóch Polaków: arcybiskupa lwowskiego Józefa Bilczewskiego i również związanego ze Lwowem księdza Zygmunta Gorazdowskiego, założyciela sióstr józefitek. Obaj zmarli w latach 20. ubiegłego wieku. Prócz nich kanonizowani będą: chilijski jezuita ksiądz Albert Hurtado, który żył w pierwszej połowie zeszłego stulecia, oraz dwóch Włochów: osiemnastowieczny kapucyn, brat Feliks z Nikozji, i ksiądz Kajetan Catanoso, zmarły w roku 1963.

W sobotę 29 października – również w Watykanie – odbędzie się beatyfikacja ośmiu męczenników hiszpańskich z 1936 roku. Natomiast w niedzielę 6 listopada w Vicenzy w północnych Włoszech zostanie wyniesiona do chwały ołtarzy pochodząca z tej diecezji i zmarła tam przed 70 laty matka rodziny, Eurosia Fabris. Była ona tercjarką franciszkańską.

W niedzielę 13 listopada w Watykanie odbędzie się beatyfikacja założyciela małych braci i małych sióstr Jezusa, Karola de Foucauld. Ten francuski kapłan został zamordowany w roku 1916 na terenie Algierii. Wraz z nim będą beatyfikowane dwie Włoszki zmarłe w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Obie są założycielkami zgromadzeń zakonnych.

Ostatnią w tym roku beatyfikację planuje się na niedzielę 20 listopada w Guadalajarze w Meksyku. Do chwały ołtarzy zostanie wyniesionych 13 męczenników, którzy w tym kraju oddali życie za wiarę w latach 1927-31.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama