Anioł Pański: Pod koniec Roku Eucharystii

Benedykt XVI wyraził solidarność z ofiarami huraganu Katrina i paniki w Bagdadzie.

W rozważaniu przed południową modlitwą Anioł Pański w Castelgandolfo poprosił o modlitwę w intencji zbliżającego się Synodu Biskupów na temat Eucharystii. Przypomniał też gorliwą pobożność eucharystyczną Jana Pawła II i zaapelował o radosne świętowanie niedzieli. W słowie do Polaków pozdrowił młodzież rozpoczynającą rok szkolny. Oto tłumaczenie papieskiego rozważania:

Drodzy Bracia i Siostry,

Rok Eucharystii przechodzi już w swą fazę końcową. Zostanie zamknięty w październiku zgromadzeniem zwyczajnym Synodu Biskupów w Watykanie, którego tematem będzie „Eucharystia źródłem i szczytem życia oraz misji Kościoła”. Ten szczególny rok poświęcony eucharystycznemu Misterium został ogłoszony przez ukochanego papieża Jana Pawła II aby ożywić w ludzie chrześcijańskim wiarę, podziw i miłość do tego wielkiego sakramentu, który stanowi prawdziwy skarb Kościoła. Z jaką pobożnością sprawował on Mszę świętą, centrum każdego jego dnia! Ileż czasu spędzał na adorującej, cichej modlitwie przed tabernakulum! W ostatnich miesiącach choroba coraz bardziej upodabniała go do cierpiącego Chrystusa. Uderza myśl, że w godzinie śmierci zjednoczył ofiarę własnego życia z ofiarą Chrystusa podczas Mszy, która sprawowana była przy jego łóżku. Jego ziemskie bytowanie zamknęło się w Oktawie Wielkanocy, dokładnie w środku Roku Eucharystycznego, w którym dokonało się przejście z jego wielkiego pontyfikatu w mój pontyfikat. Dlatego z radością, od początku tej służby, którą polecił mi Pan, potwierdzam centralne miejsce sakramentu rzeczywistej obecności Chrystusa w życiu Kościoła i każdego chrześcijanina.

W kontekście zgromadzenia synodalnego w październiku, biskupi, którzy będą w nim uczestniczyć analizują „instrumentum laboris”, specjalnie przygotowany dokument roboczy. Dlatego proszę, aby cała wspólnota Kościoła czuła się zaangażowana w tę fazę bezpośredniego przygotowania i uczestniczyła w niej poprzez modlitwę i refleksję, wykorzystując każdą okazję, wydarzenie czy spotkanie. Także w podczas niedawnych światowych Dni Młodzieży w Kolonii było wiele odniesień do tajemnicy Eucharystii. Myślę tu, na przykład o wymownej wigilii czuwania w sobotę, 20 sierpnia, w Marienfeld, którego kulminacyjną chwilą była eucharystyczna adoracja: był to odważny wybór, który skierował uwagę i serca młodych do Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Wspominam też, jak podczas tych pamiętnych dni w niektórych kościołach Kolonii, Bonn i Düsseldorfu miała miejsce ciągła adoracja, w dzień i w noc, z udziałem wielu młodych, którzy w ten sposób mogli wspólnie odkrywać piękno modlitwy kontemplacyjnej.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

Reklama

Reklama