Watykan: Rozmowy ze schizmatykami?

Ekskomunikowane bractwo św. Piusa X, czyli tak zwani lefebryści, chce podjąć dialog z Kościołem katolickim.

Według dziennika "Il Giornale" papież przyjmie przełożonego bractwa już w poniedziałek. Ten termin potwierdzają sami lefebryści. Watykan nie potwierdza ani nie zaprzecza.

Zwierzchnik lefebrystów bp Bernard Fellay w wypowiedzi dla agencji EFE oznajmił, że w najbliższym czasie zamierza się spotkać z papieżem Benedyktem XVI, żeby omówić warunki wstępnych rozmów. Andrea Tornielli, watykanista "Il Giornale", twierdzi, że lefebryści nawiązali kontakt z papieżem dzięki jego sekretarzowi ks. Georgowi Gaensweinowi, który tradycjonalistów darzy wielką sympatią i popiera ich apele o przywrócenie mozliwości korzystania z mszału św. Piusa V (mszy odprawianej po łacinie).

Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X powstało w 1970 r. z inicjatywy abp. Marcela Lefebvre'a. Lefebryści zarzucają posoborowemu Kościołowi szkodliwe innowacje doktrynalne i liturgiczne oraz "złe traktowanie" tradycji Kościoła. W 1988 r. abp Lefebvre podpisał jednak z kardynałem Josephem Ratzingerem "Protokół ugody", w którym zobowiązał się do poszanowania dyscypliny kościelnej. W zamian za to Watykan obiecał, że uzna bractwo Piusa X za stowarzyszenie apostolskie na prawie papieskim. Następnego dnia abp Lefebvre zerwał porozumienie i wbrew woli papieża 30 czerwca wyświęcił czterech biskupów, m.in. Fellaya, czym ściągnął na siebie ekskomunikę.

Czy w pontyfikacie Benedykta XVI tradycjonaliści ujrzeli zielone światło? "Il Giornale" przypomina, że w 2001 r. jeszcze jako kard. Ratzinger wyraził wielkie pragnienie naprawy relacji z bractwem. Z kolei bp Fellay wybór nowego papieża nazwał "przebłyskiem nadziei".

Chęć dialogu widać też po stronie Kościoła katolickiego. Abp Jean Pierre Ricard, przewodniczący episkopatu Francji, który jest członkiem Papieskiej Komisji Ecclesia Dei zajmującej się dialogiem z katolickimi tradycjonalistami, stwierdził, że trzeba uszanować wrażliwość religijną osób przywiązanych do mszy odprawianej w rycie przedsoborowym. Podkreślił jednak, że zjednoczenie lefebrystów z Kościołem katolickim będzie możliwe tylko w wypadku, gdy uznają ważność nauczania Soboru Watykańskiego II, przede wszystkim w odniesieniu do mszy sprawowanej według nowego rytu. Wątpliwe jest, by lefebryści na to przystali. Bp Fellay zapytany, o czym rozmawiałby z Benedyktem XVI, powiedział, że poprosiłby go o wolność w doborze rytu mszy dla każdego i wszędzie. Wyjawił, że liczy też na cofnięcie ekskomunik dla wyświęconych biskupów.

Wedle "Il Giornale" Benedykt XVI przywróci niebawem mszał św. Piusa V, mając na względzie poprawę stosunków z bractwem. Powroty ekskomunikowanych na łono Kościoła zdarzają się co prawda rzadko, ale nie są niemożliwe.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama