Jasna Góra: Wadowiczanie modlą się o beatyfikację Jana Pawła II

Z Wadowic - rodzinnego miasta papieża Jana Pawła II - przybyła 19 lipca na Jasną Górę jubileuszowa 20. Piesza Pielgrzymka.

W 3 grupach wędrowało 604 pątników, 6 kapłanów, 8 kleryków i siostra zakonna. Pątnicy w ciągu 6 dni przebyli trasę 160 km.Najstarszym pielgrzymem była 85-letnia Janina urodzona tak, jak Jan Paweł II, w 1920 roku. Najmłodszy był 7-miesięczny Miłosz.

„Przez 19 lat chodziliśmy na pielgrzymki i wspieraliśmy modlitwą pontyfikat papieża Polaka. Teraz prosiliśmy o beatyfikację Jana Pawła II. Jesteśmy dumni z papieża, który pięknie żył i pięknie umarł – mówi ks. Jan Jarco, przewodnik – Smutno nam, że Go nie ma. Brakuje nam jego osoby, jego mocnego głosu, nauczania, postawy. Ale ponad tym smutkiem przebija nadzieja wdzięczności za ten pontyfikat, bo okazuje się, że był to pontyfikat tak wielki, że nie zdołaliśmy zmierzyć jego miary w czasie jego trwania. Dopiero po śmierci coraz bardziej odkrywamy wielkość tego posługiwania Jana Pawła II”.

„Błagamy o rychłą beatyfikację i kanonizację Ojca Świętego, dziękując mu za wszystko, za jego wielki pontyfikat. Modliliśmy się na Różańcu, odmawialiśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego, Godzinki i każdego dnia była Msza św. ofiarowana w intencji Jana Pawła II” – mówi Irena, po raz 4 na pielgrzymce. „W czasie wędrówki były puszczane niektóre fragmenty papieskich kazań, wypowiedzi, głównie z jego przyjazdów do rodzinnych Wadowic” – dodaje Jakub Czubak z nowicjatu pallotyńskiego.

„Wadowice to najukochańsze miasto papieża i my jesteśmy tak samo mocno z nim związani. Modliliśmy się bardzo w intencji Ojca Świętego. Dużo wspominaliśmy w czasie drogi, szczególnie słynne wadowickie kremówki” – podkreśla Ania. „Cały czas mamy w pamięci papieża i modlimy się za niego, a myślę, że modlitwa płynąca od Wadowiczan ma szczególną moc” – mówi Michał Moryniak, z nowicjatu pallotyńskiego

„Na pielgrzymce modliliśmy się za naszego Jana Pawła II o rychłą beatyfikację oraz za Benedykta XVI, aby kontynuował dzieło Jana Pawła II – wyjaśnia Sebastian Kowalczyk, po raz 8. na pielgrzymim szlaku – Mimo odejścia Ojca Świętego nasza pielgrzymka była radosna, tak jak nas tego uczył Jan Paweł II”.

W tradycji pielgrzymki jest zwyczaj, że osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo grupy, tzw. porządkowi i piloci pielgrzymki, zawsze przed wymarszem odmawiają „Pod Twoją obronę” i „Zdrowaś Mario” klęcząc w kręgu pod krzyżem bazyliki wadowickiej. To samo czynią u celu wędrówki – na placu jasnogórskim. Przed Szczytem wszyscy pielgrzymi kładą się krzyżem i w cichej modlitwie powierzają Matce Bożej swoje prośby i podziękowania.

Mieszkańcy Wadowic pielgrzymują na Jasną Górę także w ciągu roku. Przybywają specjalnymi autokarami do jasnogórskiego sanktuarium 16. dnia każdego miesiąca, aby w ten sposób uczcić dzień wyboru Jana Pawła II na Stolicę Apostolską.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama