Stambuł: Zaprosili Benedykta XVI

Benedykt XVI został zaproszony do Stambułu na listopadowe uroczystości ku czci świętego Andrzeja apostoła przez ekumenicznego patriarchę Konstantynopola Bartłomieja I - podało Radio Watykańskie.

Jak oznajmił rzecznik patriarchatu, zaproszenie wystosowano już w maju, jednak do tej pory nie było nań oficjalnej odpowiedzi. Tradycyjnie Watykan i Konstantynopol wysyłają oficjalne delegacje na obchody patronalne: katolicy do Stambułu na 30 listopada, a prawosławni do Rzymu na 29 czerwca. W ubiegłym roku na rzymskie uroczystości ku czci świętych apostołów Piotra i Pawła przybył sam Bartłomiej I.

Było to związane ze wznowieniem po czterech latach przerwy katolicko-prawosławnego dialogu teologicznego. Zajmuje się nim specjalna komisja mieszana powołana do istnienia w 1979 roku przy okazji wizyty w Stambule Jana Pawła II. Wcześniej – w 1967 roku – gościł tam Paweł VI inicjując dzieło dialogu ekumenicznego z prawosławiem. Patriarcha Konstantynopola liczy, że również obecny papież przyjmie zaproszenie do odwiedzenia stolicy wschodniego chrześcijaństwa.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama