Jako Biskup Rzymu papież pełni jedyną w swoim rodzaju i niezastąpioną posługę Kościołowi powszechnemu. Jest stałą i widzialną zasadą oraz podstawą jedności biskupów i wszystkich wiernych - przypomniał Benedykt XVI w przemówieniu podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie.
W uroczystość świętych Piotra i Pawła na placu św. Piotra zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy wiernych z całego świata. Była liczna grupa pielgrzymów z Polski, którą Papież pozdrowił w ich ojczystym języku.
Na początku przemówienia Benedykt XVI przeprosił pielgrzymów za spóźnienie spowodowane uroczystościami w Bazylice Watykańskiej, podczas których Papież wręczył paliusze 32. arcybiskupom-metropolitom, wśród których był abp Stanisław Dziwisz.
- Jak wiecie, jest to szczególne święto dla Rzymu, gdzie obaj ci wybitni świadkowie Chrystusa ponieśli męczeństwo i gdzie czczone są ich relikwie - przypomniał Papież.
Benedykt XVI zapewnił wiernych diecezji rzymskiej o swej bliskości z nimi. - Opatrzność powołała mnie, ażebym był waszym pasterzem i dziękuję wam za miłość, z jaką mnie przyjęliście. Dziękuję! Proszę was o modlitwy, ażeby święci Piotr i Paweł wyjednali mi łaskę wiernego wypełnienia powierzonej mi posługi pasterskiej - powiedział Papież.
Papież nawiązał do uroczystości wręczenia paliuszy i przypomniał, że jest on "liturgicznym znakiem komunii, która łączy Stolicę Piotrową z metropolitami, a za ich pośrednictwem z innymi biskupami na świecie". "Tym drogim braciom oraz do tym, którzy ich otaczają, raz jeszcze po bratersku pozdrawiam" - powiedział Ojciec Święty.
Następnie pozdrowił delegację Patriarchy Ekumenicznego Konstantynopola, przybyłą na uroczystość św. Piotra i Pawła. "Jakże nie pamiętać dziś właśnie, że prymat Kościoła, który jest w Rzymie i jego biskupa jest prymatem służby wspólnocie katolickiej. Poczynając od podwójnego wydarzenia męczeństwa Piotra i Pawła, wszystkie Kościoły zaczęły patrzeć na Kościół Rzymu jako na centralny punkt odniesienia gdy chodzi o jedność doktrynalną i pastoralną" - podkreślił Benedykt XVI.
Na zakończenie zawierzył wszystkich wiernych Matce Bożej. - Maryja Panna niechaj wyjedna nam, aby posługa Piotrowa Biskupa Rzymu nie była widziana jako przeszkodą, lecz jako wsparcie w marszu drogą jedności i pomoże nam zrealizować jak najprędzej pragnienie Chrystusa Ut unum sint! (Aby byli jedno). Niechaj wstawiają się za nami święci Apostołowie Piotr i Paweł.
Po modlitwie Papież pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do Polaków powiedział po polsku: - Witam wszystkich Polaków. Dziękuję za Waszą obecność w Wiecznym Mieście w dniu świętych Piotra i Pawła. Dziękuję też za modlitwę. Niech Wam Bóg błogosławi.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.