Anioł Pański: Papież gwarantuje jedność

Jako Biskup Rzymu papież pełni jedyną w swoim rodzaju i niezastąpioną posługę Kościołowi powszechnemu. Jest stałą i widzialną zasadą oraz podstawą jedności biskupów i wszystkich wiernych - przypomniał Benedykt XVI w przemówieniu podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie.

W uroczystość świętych Piotra i Pawła na placu św. Piotra zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy wiernych z całego świata. Była liczna grupa pielgrzymów z Polski, którą Papież pozdrowił w ich ojczystym języku.

Na początku przemówienia Benedykt XVI przeprosił pielgrzymów za spóźnienie spowodowane uroczystościami w Bazylice Watykańskiej, podczas których Papież wręczył paliusze 32. arcybiskupom-metropolitom, wśród których był abp Stanisław Dziwisz.

- Jak wiecie, jest to szczególne święto dla Rzymu, gdzie obaj ci wybitni świadkowie Chrystusa ponieśli męczeństwo i gdzie czczone są ich relikwie - przypomniał Papież.

Benedykt XVI zapewnił wiernych diecezji rzymskiej o swej bliskości z nimi. - Opatrzność powołała mnie, ażebym był waszym pasterzem i dziękuję wam za miłość, z jaką mnie przyjęliście. Dziękuję! Proszę was o modlitwy, ażeby święci Piotr i Paweł wyjednali mi łaskę wiernego wypełnienia powierzonej mi posługi pasterskiej - powiedział Papież.

Papież nawiązał do uroczystości wręczenia paliuszy i przypomniał, że jest on "liturgicznym znakiem komunii, która łączy Stolicę Piotrową z metropolitami, a za ich pośrednictwem z innymi biskupami na świecie". "Tym drogim braciom oraz do tym, którzy ich otaczają, raz jeszcze po bratersku pozdrawiam" - powiedział Ojciec Święty.

Następnie pozdrowił delegację Patriarchy Ekumenicznego Konstantynopola, przybyłą na uroczystość św. Piotra i Pawła. "Jakże nie pamiętać dziś właśnie, że prymat Kościoła, który jest w Rzymie i jego biskupa jest prymatem służby wspólnocie katolickiej. Poczynając od podwójnego wydarzenia męczeństwa Piotra i Pawła, wszystkie Kościoły zaczęły patrzeć na Kościół Rzymu jako na centralny punkt odniesienia gdy chodzi o jedność doktrynalną i pastoralną" - podkreślił Benedykt XVI.

Na zakończenie zawierzył wszystkich wiernych Matce Bożej. - Maryja Panna niechaj wyjedna nam, aby posługa Piotrowa Biskupa Rzymu nie była widziana jako przeszkodą, lecz jako wsparcie w marszu drogą jedności i pomoże nam zrealizować jak najprędzej pragnienie Chrystusa Ut unum sint! (Aby byli jedno). Niechaj wstawiają się za nami święci Apostołowie Piotr i Paweł.

Po modlitwie Papież pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do Polaków powiedział po polsku: - Witam wszystkich Polaków. Dziękuję za Waszą obecność w Wiecznym Mieście w dniu świętych Piotra i Pawła. Dziękuję też za modlitwę. Niech Wam Bóg błogosławi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg