Kard. Ruini: 28 czerwca inauguracja procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II

28 czerwca w bazylice Św. Jana na Lateranie w Rzymie odbędzie się uroczystość inauguracji procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II - zapowiedział we czwartek, 9 czerwca, kardynał Camillo Ruini.

Włoski purpurat, wikariusz diecezji rzymskiej, ogłosił to na zakończenie diecezjalnego sympozjum na temat rodziny.

- Mam wiadomość, która - czego jestem pewien - sprawi wam wielką radość. We wtorek 28 czerwca o godzinie 19.00 w tej oto bazylice świętego Jana na Lateranie, podczas nieszporów w przeddzień uroczystości świętych Piotra i Pawła, oficjalnie otworzymy proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny naszego umiłowanego biskupa i papieża Jana Pawła II - ogłosił kardynał Ruini, zamykając obrady diecezjalnego zjazdu w bazylice, która jest katedrą biskupa Rzymu.

To kardynał Ruini wystąpił do Benedykta XVI z wnioskiem o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego polskiego papieża niemal natychmiast po jego śmierci.

13 maja Benedykt XVI ogłosił swą decyzję o uchyleniu wymogu pięcioletniego oczekiwania po śmierci kandydata na ołtarze na rozpoczęcie procesu.

Jego postulatorem, a więc osobą odpowiedzialną za organizację procesu oraz gromadzenie dokumentów, będzie polski ksiądz z wikariatu Rzymu Sławomir Oder.

W wywiadzie z 31 maja ks. Oder powiedział, że nie jest w stanie przewidzieć, kiedy Jan Paweł II zostanie ogłoszony błogosławionym. "Także i w tym przypadku proces beatyfikacyjny nie będzie miał charakteru czysto formalnego, ale merytoryczny. Chodzi o to, by zrobić to dobrze i rzeczowo" - podkreślił ks. Oder.

Przyznał, że ma świadomość tego, iż jego pracy będzie cały czas towarzyszyła wielka presja ze strony wielu środowisk, które będą domagać się jak najszybszej beatyfikacji polskiego papieża.

Nie potwierdziły się spekulacje niektórych polskich mediów, że datę oficjalnego otwarcia procesu ogłosi podczas wizyty w Krakowie nowy metropolita tego miasta arcybiskup Stanisław Dziwisz. Tak jak przypuszczano, podał ją oficjalnie kardynał Ruini, z którego inicjatywy proces zostanie rozpoczęty w tak rekordowym tempie.

Pod koniec maja wikariat Rzymu wezwał wszystkich wiernych do przekazania wszelkich informacji oraz nieznanych dokumentów, które - jak to ujęto - mogą dostarczyć elementów przemawiających za lub przeciw opinii świętości polskiego papieża. Wikariat Rzymu poprosił wszystkich, którzy mają nieznane dotąd rękopisy, listy, wszelkie pisma i prywatne zapiski polskiego papieża, o ich udostępnienie. Przyjmowane będą również ich fotokopie z potwierdzeniem autentyczności.

Edykt w tej sprawie zawieszono na drzwiach wikariatu Rzymu oraz Kurii w Krakowie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama