Watykan: Polak przygotuje beatyfikację Jana Pawła II

Ksiądz Sławomir Oder, Polak pracujący w diecezji rzymskiej, został postulatorem procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II - informuje Rzeczpospolita.

To on w imieniu biskupa diecezji rzymskiej najpierw przygotuje rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego papieża, a następnie będzie czuwał nad jego przebiegiem w diecezji. Zadanie to - dowiedziała się "Rz" - wyznaczył mu w tym tygodniu kardynał Camillo Ruini, wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej, w której będzie się toczył proces. Oficjalnie nominacja ks. Odera zostanie ogłoszona w przyszłym tygodniu.

Decyzję tę kardynał Ruini podjął kilka dni po ogłoszeniu przez Benedykta XVI, że zezwala na natychmiastowe rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II.

Ksiądz Sławomir Oder, chociaż pracuje w Rzymie, to formalnie nadal jest księdzem diecezji toruńskiej, sędzią sądu biskupiego. W Rzymie pracuje w Trybunale Apelacyjnym. Pochodzi z Chełmży, seminarium duchowne ukończył w Toruniu w 1989 roku. Potem studiował w Rzymie. Jest doktorem teologii, ma 45 lat.

Wyznaczenie postulatora to pierwszy krok do oficjalnego rozpoczęcia procesu. Ksiądz Oder sprawdzi, czy są spełnione ku temu warunki, zbierze wiadomości o życiu Jana Pawła II, opinię o świętości, zbada, czy nie ma przeszkód do rozpoczęcia procesu. O tym wszystkim zda sprawę kardynałowi Ruiniemu i wystąpi do niego z prośbą o rozpoczęcie procesu. Dołączy do niej także listę świadków, których powinien przesłuchać Trybunał Beatyfikacyjny. Do jego obowiązków będzie należało również przygotowanie dochodzenia w sprawie uznania autentyczności cudu, który jest jednym z warunków beatyfikacji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg