Do modlitw o liczne i święte powołania kapłańskie wezwał Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą Regina Caeli.
Modlitwa odbyła się po zakończeniu w Bazylice św. Piotra Mszy św., podczas której Papież wyświęcił 21 nowych kapłanów dla diecezji rzymskiej. Za blisko 20-sto minutowe spóźnienie Benedykt XVI przeprosił wiernych.
"Drodzy bracia i siostry! Przede wszystkim proszę o wybaczenie mi poważnego spóźnienia! Miałem łaskę wyświęcić dziś, w uroczystość Ducha Świętego, 21 nowych kapłanów dla diecezji Rzymu. Takie żniwo Boże musi naturalnie trochę potrwać. Dziękuję wam za wyrozumiałość!".
Po wygłoszeniu z okien swego apartamentu w Pałacu Apostolskim krótkiego przemówienia i odmówieniu modlitwy maryjnej Ojciec Święty udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego i pozdrowił pielgrzymów po niemiecku i włosku.
"Drodzy bracia i siostry!
W bazylice św. Piotra zakończyła się przed chwilą uroczysta Eucharystia, podczas której z radością wyświęciłem 21 nowych kapłanów. Jest to wydarzenie, które wyznacza moment istotnego wzrostu naszej wspólnoty. Nowo wyświęceni szafarze wnoszą bowiem do niej życie, przede wszystkim przez posługę Słowa Bożego i sakramentów. Jest to zatem dzień święta dla Kościoła Rzymu. Dla nowych kapłanów zaś jest to w sposób szczególny ich Pięćdziesiątnica: ponownie ich pozdrawiam i modlę się, aby Duch Święty towarzyszył zawsze ich posłudze. Dziękujemy Bogu za dar nowych kapłanów i modlimy się, aby w Rzymie, jak i na całym świecie zakwitały i dojrzewały liczne i święte powołania kapłańskie.
Szczęśliwa zbieżność Pięćdziesiątnicy i święceń kapłańskich każe mi podkreślić nierozerwalną więź, istniejącą w Kościele między Duchem a urzędem. Wspomniałem o tym w ubiegłą sobotę podczas ingresu do Katedry Biskupa Rzymu, w bazylice św. Jana na Lateranie. Katedra i Duch to rzeczywistości głęboko połączone, tak jak charyzmat i kapłaństwo urzędowe. Bez Ducha Świętego Kościół sprowadzałby się do roli organizacji czysto ludzkiej, obciążonej swoją własną strukturą. Ale z kolei w planach Bożych Duch posługuje się zazwyczaj pośrednictwem ludzi, by działać w historii.
Właśnie dlatego Chrystus, który ustanowił swój Kościół na fundamencie Apostołów skupionych wokół Piotra, wzbogacił go także darem swego Ducha, aby w ciągu wieków pocieszał go (por. J 14, 16) i prowadził do całej prawdy (por. J 16, 13). Oby wspólnota kościelna mogła być zawsze otwarta na działanie Ducha Świętego i posłuszna mu, aby być wśród ludzi wiarygodnym znakiem i skutecznym narzędziem Bożego działania!
Zawierzamy to życzenie wstawiennictwu Maryi Panny, którą dzisiaj kontemplujemy w chwalebnej tajemnicy Pięćdziesiątnicy. Duch Święty, który w Nazarecie zstąpił na Nią, aby uczynić z Niej Matkę Słowa wcielonego (por. Łk 1, 35), zstąpił dziś na rodzący się Kościół zebrany wokół Niej w Wieczerniku (por. Dz 1, 14). Wzywamy z ufnością Maryję Najświętszą, aby wyjednała nowe rozlanie Ducha na Kościół naszych dni".
Po odmówieniu modlitwy i udzieleniu wiernym zgromadzonym na Placu św. Piotra błogosławieństwa apostolskiego Ojciec Święty pozdrowił pielgrzymów i turystów z krajów języka niemieckiego, wśród których była grupa młodzieży z oddziału Wspólnoty św. Idziego w Niemczech. Przekazał też pozdrowienia pielgrzymom języka włoskiego, m.in. z Florencji i Umbrii.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.