Regina coeli: O Wniebowstąpieniu i mediach

Do obchodzonej właśnie uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego i Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu nawiązał Benedykt XVI w przemówieniu przed południową modlitwą "Regina Caeli" w Watykanie.

Mimo deszczowej pogody na Placu św. Piotra zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy wiernych z całego świata. Papież mocnym głosem sam odśpiewał tekst modlitwy.

Ojciec Święty przypomniał, że w wielu krajach, w tym we Włoszech, obchodzona była w niedzielę uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Przypomniał, że "święto to wzywa wspólnotę chrześcijańską do skierowania wzroku ku Temu, który czterdzieści dni po swym zmartwychwstaniu, ku zdumieniu Apostołów, "uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu". "Jesteśmy zatem wezwani do odnowienia naszej wiary w Jezusa, jedynej prawdziwej kotwicy zbawienia dla wszystkich ludzi" - powiedział Benedykt XVI.

Nawiązał także do obchodzonego w tę niedzielę w wielu Kościołach lokalnych Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu. W tym roku przebiega on pod hasłem: "Środki społecznego przekazu na służbie porozumienia między narodami". Papież wskazał na pozytywną rolę jaką odgrywają one we współczesnym świecie stanowiąc "nadzwyczajne narzędzie promocji solidarności i porozumienia rodziny ludzkiej". "Mieliśmy tego dowód ostatnio przy okazji śmierci i uroczystego pogrzebu umiłowanego mego Poprzednika Jana Pawła II" - powiedział Ojciec Święty.

Papież podkreślił, że media "mogą sprzyjać wzajemnemu poznaniu i dialogowi, albo też, przeciwnie, mogą podsycać uprzedzenia i pogardę między jednostkami i narodami, mogą przyczyniać się do szerzenia pokoju bądź podżegać do przemocy".

"Oto dlaczego należy stale apelować do osobistej odpowiedzialności; trzeba, aby wszyscy przyczynili się zagwarantowania w każdej postaci przekazu obiektywizmu, poszanowania ludzkiej godności i troski o dobro wspólne. W ten sposób można przyczynić się do zburzenia murów wrogości, jakie wciąż jeszcze dzielą ludzkość i można umocnić te więzy przyjaźni i miłości, które są znakami królestwa Bożego w historii" - mówił Benedykt XVI.

Na zakończenie Papież nawiązał do zbliżającej się uroczystości Zesłania Ducha Świętego. "Każda wspólnota chrześcijańska, zjednoczona z Najświętszą Dziewicą, przeżywa w tych dniach to wyjątkowe duchowe doświadczenie, przygotowując się do uroczystości Pięćdziesiątnicy. Także i my zwracamy się teraz do Maryi, śpiewając Regina Caeli, prosząc Ją o opiekę nad Kościołem, a szczególnie nad tymi, którzy oddają się dziełu ewangelizacji przy pomocy środków społecznego przekazu" - powiedział Benedykt XVI.

Po odśpiewaniu modlitwy Papież udzielił wszystkim apostolskiego błogosławieństwa i pozdrowił zebranych po angielsku, hiszpańsku i włosku.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama