Przystojny, wysportowany, młodo wyglądający i surowy - tak "Corriere della Serra" pisze o osobistym sekretarzu Benedykta XVI, 48-letnim księdzu Georgu Gaensweinie.
Przedstawiając sylwetkę najbliższego papieskiego współpracownika, watykanista gazety Luigi Accattoli podkreślił, że rozumie się samo przez się, że sekretarzem papieża-teologa został teolog, docent prawa kanonicznego, dotychczasowy wykładowca rzymskiego Uniwersytetu Opus Dei - Santa Croce.
Ksiądz Gaenswein, urodzony tak jak Benedykt XVI w Bawarii, przyznaje, że od przyjazdu do Wiecznego Miasta przed dziesięciu laty stał się rzymianinem. Przez kilka lat nie krył natomiast, że nie cierpi typowych dla Rzymu spóźnień, korków ulicznych, hałasu i strajków. Teraz, dodaje gazeta, już nie narzeka, docenia natomiast klimat, serdeczność mieszkańców i kuchnię.
Papieski sekretarz kocha górskie wspinaczki, gra w tenisa i jeździ na nartach. Accattoli powołując się na jego znajomych twierdzi, że ksiądz Georg w kwestiach doktrynalnych jest bardziej stanowczy i surowy od swego mistrza, czyli Benedykta XVI.
"Corriere della Sera" przytacza także pogłoski o kłótni, do jakiej miało dojść między ks. Gaensweinem i byłym sekretarzem kardynała Ratzingera, obecnie sekretarzem Papieskiej Rady Świeckich ks. Josefem Clemensem, której powodem był... telefon komórkowy. Ksiądz Georg nie chciał bowiem podać swojego numeru księdzu Josefowi. Według gazety, swoista rywalizacja dwóch księży zakończyła się wraz z wyborem kardynała Ratzingera na papieża. Obok interesującego artykułu na temat papieskiego sekretarza zamieszczono dwa zdjęcia - księdza Georga oraz... kardynała Stanisława Nagy'ego z Krakowa, którego najwyraźniej pomylono z arcybiskupem Stanisławem Dziwiszem. Największa włoska gazeta przygotowała więc dla arcybiskupa Dziwisza, obchodzącego dzisiaj imieniny, oryginalną niespodziankę.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.