Ponad półgodzinny dokument trafił do Instytutu 7 lat temu.
Przyniósł go do IPN Zbigniew Grzegorzewski. Nie wiadomo jednak, kto jest autorem zdjęć. Historycy z IPN chcieliby się tego dowiedzieć i apelują o pomoc. Każdy, kto może udzielić jakiejkolwiek informacji na ten temat, proszony jest o kontakt pod numerem telefonu 22 581 85 90 lub 22 581 85 42.
IPNtvPL
Relacja z pogrzebu księdza Jerzego Popiełuszki - poszukujemy autora
Księdza Jerzego Popiełuszkę pochowano 3 listopada 1984 roku. Na jego pogrzeb przybyło około 600 tysięcy osób. Wydarzenie to stało się wielką patriotyczną manifestacją i znakiem sprzeciwu wobec komunistycznego reżimu. Ksiądz Popiełuszko został uprowadzony 19 października 1984 roku. 30 października jego skatowane ciało wyłowiono w pobliżu tamy we Włocławku.
Sprawa zabójstwa księdza Popiełuszki jest jedną z największych peerelowskich mistyfikacji. W pokazowym procesie skazano co prawda kpt. Grzegorza Piotrowskiego por. Leszka Pękalę i por. Waldemara Chmielewskiego, ale IPN nadal stara się wyjaśnić kulisy tej zbrodni w ramach śledztwa dotyczącego istnienia związku zbrojnego w MSW. Dotąd nie wiadomo bowiem, kto był zleceniodawcą zabójstwa księdza.
Ks. Jerzy Popiełuszko został uznany za męczennika i beatyfikowany decyzją Benedykta XVI - 6 czerwca 2010 roku. Obecnie toczy się jego proces kanonizacyjny. 14 września 2012 roku 59-letni Francois Audelan z diecezji Créteil pod Paryżem miał zostać uzdrowiony z ciężkiej choroby nowotworowej za wstawiennictwem polskiego księdza. Faza diecezjalna procesu dotyczącego cudu zakończyła się 14 września 2015 roku. Dokumenty trafiły do Watykanu. Jeśli Stolica Apostolska potwierdzi cudowny charakter uzdrowienia, droga do kanonizacji Polaka będzie otwarta.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.