Watykan: Ponad 20 mln. pielgrzymów od początku Roku Świętego

Ponad 20 milionów osób przybyło do Rzymu od początku Roku Świętego - poinformował Watykan we wtorek, czyli na niecałe dwa tygodnie przed zamknięciem jego obchodów. W najbliższy weekend odbędzie się kulminacyjne wydarzenie - pielgrzymka ubogich i bezdomnych.

Napływ pielgrzymów z całego świata monitoruje Papieska Rada ds. Nowej Ewangelizacji, która jest głównym organizatorem uroczystości Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia, otwartego przez papieża Franciszka 8 grudnia.

Według najnowszych danych tej dykasterii 20 milionów 200 tysięcy osób wzięło udział w ceremoniach Roku Świętego, mszach i specjalnych audiencjach z tej okazji, a także przeszło przez Drzwi Święte w bazylice watykańskiej.

Liczba ta uwzględnia także zorganizowaną w ramach Roku Miłosierdzia narodową pielgrzymkę Polaków pod koniec października. Około 7 tysięcy polskich pielgrzymów przeszło przez Drzwi Święte i wzięło udział w specjalnej sobotniej papieskiej audiencji generalnej dla wiernych z wielu krajów. Było na niej łącznie 100 tysięcy osób.

Ostatnią wielką uroczystością Roku Świętego będzie rozpoczynający się 11 listopada Jubileusz osób społecznie wykluczonych - ludzi ubogich i bezdomnych. Będzie to, jak się podkreśla, kulminacja Roku Miłosierdzia.

Jak zapowiedziano, do Watykanu przybędzie 5 tysięcy osób z 22 krajów. W piątek papież spotka się z uczestnikami tej pielgrzymki, w sobotę wezmą oni udział w audiencji generalnej, a w niedzielę we mszy w Watykanie.

Wielkim wydarzeniem zorganizowanym dla uczestników tego Jubileuszu będzie koncert światowej sławy kompozytora, autora muzyki filmowej i laureata Oscara Ennio Morricone w Auli Pawła VI w piątek.

Rok Święty zakończy się uroczyście 20 listopada. Dzień wcześniej odbędzie się konsystorz, w czasie którego papież mianuje nowych kardynałów.

W niedzielę, 13 listopada, Drzwi Święte zostaną zamknięte we wszystkich diecezjach na świecie oraz w trzech bazylikach w Rzymie - świętego Jana na Lateranie, świętego Pawła za Murami i Matki Bożej Większej.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama