Papież: Przebiegłością chrześcijańską odpowiadajmy na podstępy

Jesteśmy wezwani, aby na podstępy i chytrość tego świata odpowiadać przebiegłością chrześcijańską - powiedział Franciszek w rozważaniach przed dzisiejszą modlitwą Anioł Pański. Przemawiając do zgromadzonych na Placu św. Piotra, papież zapowiedział swą podróż do Asyżu 20 września i poprosił wiernych o modlitewne wsparcie duchowe i modlitwę w intencji całego międzyreligijnego spotkania modlitewnego w intencji pokoju, które się tam odbywa.

Nawiązując do czytanej podczas Mszy świętych w dzisiejszą niedzielę przypowieści Jezusa o nieuczciwym rządcy, Ojciec Święty zaznaczył, że człowiek ten jest przedstawiony nie jako wzór do naśladowania, ale jako przykład przebiegłości. Podkreślił, że wyznawcy Chrystusa są wezwani, aby "na tę przebiegłość światową, doczesną, odpowiedzieć przebiegłością chrześcijańską, która jest darem Ducha Świętego". Papież wyjaśnił, że chodzi tu "o porzucenie ducha i wartości tego świata, które bardzo podobają się diabłu, aby żyć według Ewangelii".

Franciszek tłumaczył, że owa światowość przejawia się postawami korupcji, oszustwa, nadużywania władzy i oznacza drogę błędu i grzechu, nawet jeśli jest ona najwygodniejszą do przebycia. Tymczasem "duch Ewangelii wymaga stylu życia poważnego, ale radosnego, trudnego, naznaczonego uczciwością, szczerością, szacunkiem dla innych i dla ich godności, obowiązkowością. To jest właśnie przebiegłość chrześcijańska!" - powiedział Ojciec Święty.

Dodał, że w życiu trzeba wybierać między uczciwością a nieuczciwością, wiernością a niewiernością, egoizmem a altruizmem, między dobrem a złem. Nie można wahać się co do tych wyborów, gdyż oznaczają one różne i sprzeczne logiki.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama