- W spotkaniu z Chrystusem otwiera się dla wszystkich droga wyzwolenia i zbawienia - powiedział papież Franciszek podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.
W swojej katechezie Ojciec Święty wyszedł od opisanego w Ewangelii św. Mateusza cudownego uzdrowienia kobiety cierpiącej na krwotok. W tym kontekście papież stanowczo sprzeciwił się przedstawianiu kobiety w sposób obraźliwy dla jej nietykalnej godności.
„Wszyscy jesteśmy zaalarmowani, również wspólnoty chrześcijańskie, wizjami kobiecości naznaczonymi uprzedzeniami i podejrzliwościami, obraźliwymi dla nietykalnej godności kobiety. Pod tym względem to właśnie Ewangelie przywracają prawdę i prowadzą do perspektywy wyzwalającej.”
Komentując gest dotknięcia płaszcza Jezusa Franciszek zaznaczył, że jest on jakby domyślną modlitwą, a także przywoływaniem nadziei. Jezus ją dostrzegł i obdarzył spojrzeniem miłosierdzia i czułości.
„Krótko mówiąc, to nie płaszcz, którego dotknęła się kobieta daje jej zbawienie, ale słowo Jezusa, przyjęte w wierze, zdolne by ją pocieszać, uleczyć i przywrócić w relacji z Bogiem i Jego ludem. Jezus jest jedynym źródłem błogosławieństwa, z którego wypływa zbawienie dla wszystkich ludzi, a wiara jest fundamentalną dyspozycją, aby je przyjąć.”
Ojciec Święty dodał, że Jezus, po raz kolejny, ze swoją postawą pełną miłosierdzia wskazuje Kościołowi drogę, jaką należy podążać, aby iść na spotkanie każdego człowieka, aby każdy mógł być uzdrowiony na ciele i na duchu i odzyskać godność dziecka Bożego.
„Nie bójmy się przychodzić do Chrystusa z naszym cierpieniem i naszymi słabościami!” - powiedział papież Franciszek pozdrawiając pielgrzymów polskich podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.
„Serdecznie witam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, w tym jubileuszowym Roku Miłosierdzia w szczególny sposób doświadczamy uzdrawiającej mocy miłości Boga. Nie bójmy się przychodzić do Chrystusa z naszym cierpieniem i naszymi słabościami! Niech działanie Jego łaski pomaga nam wciąż na nowo odkrywać w sobie i w innych godność dzieci Bożych powołanych do udziału w Jego świętości. Z serca wam błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”
W dzisiejszej audiencji na placu św. Piotra udział wzięło ok. 15 tys. osób, wśród nich m.in. pielgrzymi z parafii św. Maksymiliana Kolbe z Sierpca w diec. płockiej, czy parafii Przemienienia Pańskiego z Jabłonki w arch. krakowskiej.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.