Papieskie przesłanie na XXIV Międzynarodowy Kongres Mariologiczny i Maryjny, który odbędzie się w Fatimie od 6 do 11 września.
Maryja „żyje wraz z Jezusem całkowicie przemieniona, a wszystkie stworzenia opiewają Jej piękno. Jest Ona Niewiastą «obleczoną w słońce i księżyc pod Jej stopami, a na Jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu» (Ap 12, 1)”. Te słowa ze swojej encykliki „Laudato si’” (241) przytacza Papież w liście do portugalskiego kardynała José Saraivy Martinsa. Emerytowanego prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych Franciszek mianował swoim specjalnym wysłannikiem na XXIV Międzynarodowy Kongres Mariologiczny i Maryjny, który odbędzie się w Fatimie od 6 do 11 września.
Organizująca te kongresy Międzynarodowa Papieska Akademia Maryjna zaproponowała tym razem tytuł nawiązujący do obchodzonego w przyszłym roku stulecia objawień. Brzmi on: „Wydarzenie fatimskie po stu latach. Historia, orędzie i czasy obecne”.
„Można sądzić – zauważa Ojciec Święty – że te nowe wspólne dociekania czcicieli Najświętszej Maryi Panny dadzą nową inspirację i pomoc duchową w naszych czasach. Ona bowiem «przechowuje w swoim sercu nie tylko całe życie Jezusa, które z troską ‘zachowywała’ (por. Łk 2, 19. 51), ale także obecnie pojmuje sens wszystkich rzeczy» („Laudato si’”, 241)”. Papież zleca swojemu wysłannikowi – znanemu, jak podkreśla, z pobożności maryjnej – aby mówił „o Matce Jezusa, która «postępowała naprzód w pielgrzymce wiary i utrzymywała wiernie swe zjednoczenie z Synem aż do krzyża, pod którym stanęła nie bez postanowienia Bożego (por. J 19, 25), najgłębiej współcierpiała ze swym Jednorodzonym i z Jego ofiarą złączyła się matczynym duchem» (Sobór Watykański II, Konstytucja dogmatyczna o Kościele „Lumen gentium”, 58). Kard. Saraiva Martins – pisze Franciszek – ma zachęcić wszystkich uczestników fatimskiego kongresu do odnowy życia duchowego, zwracając uwagę na dzisiejsze problemy i potrzeby.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.