W związku z tragicznym trzęsieniem ziemi we Włoszech z 24 sierpnia, w którym zginęły co najmniej 294 osoby, został zmieniony program jednego z głównych wydarzeń Roku Świętego Miłosierdzia, Jubileuszu Pracowników Dzieł Miłosierdzia i Wolontariuszy. Odbywać się on będzie w Rzymie w dniach 2-4 września i zakończy kanonizacją św. Matki Teresy.
Zrezygnowano ze święta wolontariuszy na placu św. Piotra w sobotni wieczór 3 września o 20.00. Organizator wydarzenia, Papieska Rada ds. Nowej Ewangelizacji wyjaśniła na stronie internetowej Jubileuszu Miłosierdzia, że „w czasie, gdy tak wiele rodzin cierpi z powodu nagłej utraty bliskich, zniszczenia domów”, świat wolontariatu będzie przeżywał te uroczystości „stojąc obok tych, którzy potrzebują wsparcia i natychmiastowej pomocy”.
Niezmieniona pozostaje natomiast papieska katecheza dla uczestników Jubileuszu na placu św. Piotra w sobotnie przedpołudnie o godz. 10.00.
4 lipca papież Leon XIV będzie na Lampedusie, 13 lat po wizycie swojego poprzednika.
Leon XIV w liście do patriarchy Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego Tawadrosa II.
Nigdy nie wyjaśniono dokładnie okoliczności zamachu i tego, kto uzbroił Agcę.