Franciszek modli się za ofiary zamachów w Monachium i Kabulu

Im bardziej wydają się nam nieprzezwyciężone obecne trudności i mroczne perspektywy bezpieczeństwa i pokoju, tym usilniejsza musi stać się nasza modlitwa. Papież Franciszek mówił o tym w czasie spotkania z pielgrzymami na Anioł Pański. Nawiązał tym samym do dramatycznych wydarzeń w Monachium i Kabulu.

„W tych godzinach nadal jesteśmy wstrząśnięci smutnymi wiadomościami o godnych potępienia aktach terroryzmu i przemocy, które spowodowały cierpienie i śmierć. Myślę o dramatycznych wydarzeniach w Monachium w Niemczech i w Kabulu w Afganistanie, gdzie straciło życie tak wielu ludzi – mówił Papież. – Jestem blisko rodzin ofiar oraz rannych. Zachęcam was do zjednoczenia się ze mną na modlitwie, aby Pan wzbudził we wszystkich pragnienie dobra i braterstwa. Im bardziej wydają się nieprzezwyciężone obecne trudności, a perspektywy bezpieczeństwa i pokoju zdają się mroczne, tym usilniejsza musi stać się nasza modlitwa”.

Papież modlił się w tej intencji przez chwilę w ciszy, a następnie z pielgrzymami przybyłymi na plac św. Piotra odmówił modlitwę „Zdrowaś Mario”.

vatican Angelus Domini 2016.07.24

Na papieskim Instagramie pojawił się wpis: „Modlę się za wszystkie ofiary terroryzmu na świecie. Proszę, nigdy więcej terroryzmu! To droga bez wyjścia”.

Franciszek złożył też wyrazy współczucia i zapewnił o swojej modlitwie za jego ofiary. W imieniu Ojca Świętego telegram kondolencyjny na ręce kard. Reinharda Marxa, arcybiskupa Monachium i Fryzyngi przesłał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin.

W telegramie kard. Parolin zapewnił, że papież Franciszek z przerażeniem przyjął wiadomość o straszliwym akcie przemocy w Monachium, w wyniku którego wielu, szczególnie młodych ludzi, spotkała śmierć, a inni zostali poważnie ranni. "Jego Świątobliwość łączy się w smutku i żałobie oraz wyraża swą bliskość w bólu. W modlitwie powierza zmarłych miłosierdziu Bożemu. Wszystkim, którzy zostali dotknięci tym atakiem, wyraża głębokie współczucie, a także dziękuje za rozważne zaangażowanie służbom ratunkowym i bezpieczeństwa. Papież Franciszek prosi Jezusa, Pana życia, aby wszystkim udzielił siły i pociechy oraz obdarzył nadzieją" - czytamy w telegramie. 

O tragedii w Monachium został poinformowany także papież Benedykt XVI. „Papież senior modli się za niewinne ofiary, składa wyrazy współczucia rodzinom i zapewnia o swej bliskości” – poinformował jego osobisty sekretarz, abp Georg Gänswein. Benedykt XVI jest mocno związany z tym bawarskim miastem. W latach 1977-1982 był arcybiskupem Monachium i Fryzyngi.

***

Papież poprosił także o modlitwę w intencji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. 

"W tych dniach wielu młodych ludzi z całego świata zmierza w kierunku Krakowa, gdzie odbędzie się trzydziesty pierwszy Światowy Dzień Młodzieży. Również ja w najbliższą środę wyruszę, aby spotkać się tych chłopców i dziewczęta i świętować razem z nimi i dla nich Jubileusz Miłosierdzia, za wstawiennictwem św. Jana Pawła II. Proszę was, byście towarzyszyli nam w modlitwie. Już teraz pozdrawiam i dziękuję tym, którzy pracują, aby przyjąć młodych pielgrzymów, wraz z wieloma biskupami, kapłanami, zakonnikami i kobietami. Szczególną myśl kieruję do wielu rówieśników, którzy nie mogąc być osobiście obecni, będą śledzić wydarzenia za pośrednictwem mediów. Wszyscy będziemy zjednoczeni w modlitwie" - powiedział Franciszek.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama