Marksistowska interpretacja Ewangelii to przeszłość

Marksizm nie stanowi już zagrożenia dla katolickiej teologii – uważa prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej.

Jego zdaniem zagrożenie ideologizacją wiary przez wykorzystanie marksistowskich paradygmatów w interpretacji Ewangelii i nauczania Kościoła należy do przeszłości. „Dziś można już mówić o historycznej inkarnacji wiary i opcji dla ubogich, nie zbaczając w marksistowską ideologię” – powiedział kard. Giuseppe Versaldi. Wziął on udział w sympozjum teologicznym na uniwersytecie w Manili z okazji 50-lecia Soboru Watykańskiego II.

Szef watykańskiej dykasterii przypomniał, że Franciszek nieustannie wskazuje na potrzebę wyzwolenia, które wykracza poza ideologie tego świata. Teolodzy mają pomóc ludziom, aby zobaczyli, że źródłem niesprawiedliwości jest serce człowieka i by myśleli już nie w kategoriach wyzwolenia, ale zbawienia.

Mówiąc z kolei o misji teologów, kard. Versaldi zwrócił uwagę na potrzebę świadectwa. Teolodzy mają żyć zgodnie z tym, czego nauczają. Świętość to najskuteczniejszy sposób na przyciągnięcie ludzi do Kościoła – powiedział w stolicy Filipin gość z Watykanu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.