Oświadczenie rzecznika prasowego Watykanu ks. Federico Lombardiego w sprawie oskarżeń o ukrywanie przypadku pedofilii przez arcybiskupa Lyonu kard. Philippe’a Barbarina.
List opublikowany przez stowarzyszenie „Wolne słowo” podnosi sprawę przypadku pedofilii, który miał miejsce we Francji wiele lat temu. To jasne, że każde wykorzystywanie nieletnich jest ciężkim przestępstwem i jego konsekwencji dla ofiar nie można lekceważyć, gdy chodzi o to, jak głębokie jest ich oddziaływania i jak długo trwają. W tej kwestii Kościół, tak we Francji, jak i skali światowej, podjął należyty i niezaprzeczalny wysiłek, by być świadomym i odpowiedzialnym, i należy go stale ponawiać.
W tej konkretnej sprawie zostało ostatnio rozpoczęte przez władze francuskie dochodzenie, którego wyników należałoby wpierw oczekiwać.
Jakiekolwiek by były te wyniki, należy jednak wyrazić szacunek i uznanie dla kard. Barbarina i jego poczucia odpowiedzialności. Tego nie można uważać za krzywdzące kogokolwiek.
Z opublikowanego listu wynika, że jego autorzy chcieliby zostać przyjęci na audiencji prywatnej przez Ojca Świętego. W związku z tym trzeba zauważyć, że zazwyczaj o audiencję prywatną u Papieża nie prosi się poprzez publikacje, których oczywistym celem jest wywieranie silnej presji medialnej. Wielokrotne spotkania papieży z ofiarami molestowania miały do tej pory miejsce w kontekście, w którym został starannie zapewniony niezbędny do wysłuchania klimat i dialog duchowy, tak żeby mogły one przynieść wszelkie pożądane owoce.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.