Papież do spowiedników: Nie ustawajcie

Nie ustawajcie w przebaczaniu wiernym w konfesjonale - apelował papież Franciszek do kapucynów podczas Mszy we wtorek rano w bazylice św. Piotra. Mszę odprawił przy szczątkach dwóch świętych z tego zakonu - Ojca Pio z Pietrelciny i Leopolda Mandicia.

Ciała świętych spowiedników z zakonu kapucynów w szklanych trumnach wystawiono w bazylice watykańskiej w związku z Rokiem Miłosierdzia. Od piątku hołd oddają im tysiące wiernych, ustawiających się w długiej kolejce do bazyliki.

W homilii podczas Mszy z udziałem 800 kapucynów z całego świata papież powiedział: "Kto nie umie przebaczać w konfesjonale, niech nie spowiada i idzie do innej pracy, niech myje podłogi".

Franciszek prosił spowiedników, by - jak to ujął - "nie okładać kijem" ludzi w konfesjonale. "Jeśli nie możesz komuś odpuścić grzechów, powiedz mu przynajmniej, że Bóg go kocha" - dodał.

Media informują, że kapucyni stanęli w obronie wiernych, oddających masowo cześć relikwiom świętego Ojca Pio i św. Leopolda Mandicia, i zaprotestowali przeciwko oskarżaniu ich o to, że powrócili do "średniowiecznych praktyk". Takie komentarze pojawiły się w związku z przywiezieniem do Rzymu szczątków obu świętych w szklanych trumnach.

Głos w tej dyskusji zabrał kaznodzieja Domu Papieskiego kapucyn ojciec Raniero Cantalamessa, który powiedział w Radiu Watykańskim, że "celem pobożności ludowej nie jest zaspokajanie potrzeb ludzi o wyrafinowanym guście, uczonych, zeświecczonych".

"Ale obrażanie tego, co lud kocha jest zniewagą dla tego ludu" - oświadczył włoski zakonnik. "Mówienie o średniowieczu nie jest sprawiedliwe" - ocenił kaznodzieja. I dodał: "A jeśli powraca średniowiecze, to może i sam święty Franciszek z Asyżu". "A kto nie chciałby dziś go spotkać?" - pytał ojciec Cantalamessa.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama