Watykan o sytuacji na Bliskim Wschodzie

O pilne rozpoczęcie negocjacji w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie zaapelował do wspólnoty międzynarodowej na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ abp Bernardito Auza.

Stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy tej organizacji podkreślił konieczność uregulowania relacji izraelsko-palestyńskich, a także rozwiązania dramatycznej sytuacji w Syrii.

Abp Auza przypomniał słowa Papieża wypowiedziane podczas tegorocznego spotkania z korpusem dyplomatycznym, w których wyraził życzenie, „by ten nowy rok mógł uleczyć głębokie rany, dzielące Izraelczyków i Palestyńczyków oraz umożliwił pokojowe współistnienie dwóch narodów, które – jestem tego pewien – z głębi serca nie pragną niczego innego jak pokoju!”. W tym kontekście watykański dyplomata podkreślił konieczność wznowienia procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Jego brak powoduje eskalację nienawiści w regionie i podważa wiarygodność porozumień z Oslo zawartych w 1993 r. Zaapelował ponadto do wspólnoty międzynarodowej o wsparcie negocjacji między Izraelem i Palestyną.

Abp Auza wskazał na podpisane między Stolicą Apostolską i Palestyną porozumienie dwustronne. Weszło ono w życie 2 stycznia 2016 r. i jest dowodem dialogu i współpracy. Dotyczy ono statusu i działalności Kościoła w Palestynie. Ze względu na złożoną sytuację na Bliskim Wschodzie i prześladowanie tamtejszych chrześcijan jest ono dobrym przykładem dla innych państw o większości muzułmańskiej.

Watykański dyplomata zaapelował także do wspólnoty międzynarodowej o szybkie rozwiązanie trwającego już niemal pięć lat konfliktu w Syrii. Potępił akty terrorystyczne w Syrii i Iraku, podyktowane szerzącym się ekstremizmem i fundamentalizmem. Zwrócił uwagę na rosnący udział w konflikcie bojowników z całego świata, szerzących terror na tle religijnym i etnicznym. Powołując się na słowa Franciszka podczas spotkania z dyplomatami zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o zaprzestanie handlu bronią w regionie oraz zintensyfikowanie pomocy humanitarnej.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama