Przebywający w Kenii papież Franciszek wziął udział w spotkaniu międzyreligijnym i ekumenicznym. Odbyło się ono w nuncjaturze apostolskiej w Nairobi.
Na spotkanie z Franciszkiem przybyło 24 przedstawicieli najważniejszych religii i wyznań chrześcijańskich obecnych w Kenii. Byli tam zarówno reprezentanci religii monoteistycznych: judaizmu i islamu, jak też hinduiści, buddyści czy wyznawcy tradycyjnych religii afrykańskich. Zebranych przywitał przewodniczący Komisji ds. Dialogu Międzyreligijnego tamtejszego episkopatu abp Peter Kairo. Podkreślił, że Kenia jest krajem, gdzie mimo dominacji chrześcijaństwa w jego strukturze obecne są różne religie. Przedstawiając wspólnoty chrześcijańskie głos zabrał anglikański arcybiskup Eliud Wabukala, a w imieniu pozostałych religii słowa pozdrowienia skierował przewodniczący Wyższej Rady Muzułmańskiej Kenii prof. Abdughafur H. S. El-Busaidy.
W swoim przemówieniu Papież przypomniał, że w czasie każdej pielgrzymki, poza odwiedzinami Kościołów lokalnych, ważne są dla niego także spotkania ze zwierzchnikami innych wspólnot chrześcijańskich i religii. „Nasze relacje stawiają nas wobec wyzwań; stawiają nam pytania. Jednak dialog ekumeniczny i międzyreligijny nie jest luksusem. Nie jest czymś dodatkowym lub opcjonalnym, ale jest istotny, jest czymś, czego nasz świat zraniony konfliktami i podziałami potrzebuje coraz bardziej” – mówił Franciszek.
„Istotnie przekonania religijne i sposób ich praktykowania wpływają na to, czym jesteśmy, i na rozumienie otaczającego nas świata. Są one dla nas źródłem pouczenia, mądrości i solidarności, ubogacając w ten sposób społeczeństwa, w których żyjemy. Troszcząc się o rozwój duchowy naszych wspólnot, formując umysły i serca do prawdy i do wartości nauczanych przez nasze religie, nasze tradycje religijne, stajemy się błogosławieństwem dla wspólnot, w których żyją nasi wierni. W takim społeczeństwie demokratycznym i pluralistycznym jak to współpraca między przywódcami religijnymi i ich wspólnotami staje się ważną służbą dobru wspólnemu” – powiedział Papież.
„Promując szacunek dla tej godności i tych praw, religie odgrywają istotną rolę w kształtowaniu sumień, zaszczepianiu młodzieży głębokich wartości duchowych poszczególnych tradycji i przygotowaniu dobrych obywateli, zdolnych do wnoszenia w społeczeństwo obywatelskie uczciwości, prawości i światopoglądu dowartościowującego osobę ludzką względem władzy i zysku materialnego” – powiedział Franciszek.
Ojciec Święty przypomniał także dramatyczne wydarzenia w Kenii mające podtekst religijny. Ostrzegł przed szerzeniem nienawiści i przemocy w imię Boga i religii.
„Bóg, któremu staramy się służyć, jest Bogiem pokoju. Jego święte imię nigdy nie powinno być wykorzystywane do usprawiedliwiania nienawiści i przemocy. Wiem, że żywa jest w was pamięć o barbarzyńskich zamachach na Westgate Mall, na Garissa University College i w Mandera. Nazbyt często młodzi ludzie są radykalizowani w imię religii, aby siać niezgodę i strach, a także, aby wręcz rozdzierać strukturę naszych społeczeństw. Jakże ważne, abyśmy byli rozpoznawani jako prorocy pokoju, pokój czyniący, którzy zachęcają innych do życia w pokoju, zgodzie i wzajemnym szacunku!” – powiedział Papież.
Kończąc swe wystąpienie Franciszek nawiązał jeszcze do pięćdziesiątej rocznicy zakończenia Soboru Watykańskiego II, podczas którego Kościół katolicki zaangażował się w dialog ekumeniczny i międzyreligijny służący porozumieniu i przyjaźni.
„Pragnę potwierdzić to zaangażowanie rodzące się z przekonania o powszechności miłości Boga oraz zbawienia, jakie oferuje On wszystkim. Świat słusznie oczekuje, że wierzący będą współpracowali z ludźmi dobrej woli w rozwiązywaniu wielu problemów, które mają negatywne skutki dla ludzkiej rodziny. Patrząc w przyszłość, módlmy się, aby wszyscy ludzie uważali się za braci i siostry, zjednoczeni w sposób pokojowy pomimo istniejących różnic. Módlmy się o pokój!” – powiedział Ojciec Święty.
W wygłoszonym przy tej okazji przemówieniu Ojciec Święty przypomniał, że przekonania religijne i sposób ich praktykowania wpływają na to, czym jesteśmy i na rozumienie otaczającego nas świata.
"Służy jedności wszystkich członków jednego Ciała Chrystusa.”
We wtorek odbyła się szósta kongregacja generalna kardynałów.
Bazylika Matki Bożej Większej zajmuje szczególne miejsce na sakralnej mapie Rzymu.
Chodzi o wyższą niż przewidziano liczbę kardynałów elektorów, a także o uprawnienia kard. Becciu.