Praca i odpoczynek muszą mieć wymiar duchowy

Służba człowiekowi to podstawowe zadanie systemu ubezpieczeń społecznych i w ogóle ekonomii – tak można podsumować przemówienie, które Ojciec Święty wygłosił do pracowników włoskiego Krajowego Instytutu Ubezpieczeń Społecznych.

23 tys. osób zajmujących się na co dzień obsługą włoskiego systemu emerytur i rent spotkało się dzisiaj z Papieżem na Placu św. Piotra. Swoje słowo Franciszek rozpoczął od refleksji na temat odpoczynku, który nie może być jedynie przerwą w pracy, lecz powinien mieć także wymiar duchowy:

„Bóg wezwał człowieka do odpoczynku i sam też zechciał odpocząć siódmego dnia. Tak więc odpoczynek ma w języku wiary wymiar równocześnie boski i ludzki. Ten szczególny przywilej nie może polegać po prostu na powstrzymywaniu się od pracy i zwyczajnych obowiązków, lecz winien być okazją, aby żyć w pełni jako stworzenie podniesione przez samego Boga do godności synowskiej. Wymóg uświęcania cotygodniowego niedzielnego odpoczynku polega więc na tym, że jest to czas, który daje możliwość kultywowania życia rodzinnego, kulturalnego, społecznego i religijnego”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.