Kuba czeka na Franciszka

Franciszek będzie trzecim papieżem, który odwiedzi tę karaibską wyspę, która od 1959 r. pozostaje jednym z ostatnich państw świata rządzonych przez komunistów.

Franciszek rozpoczął 10. zagraniczną wizytę apostolską na Kubę, do USA i ONZ. O godz. 10.32 samolot włoskich linii lotniczych Alitalia A330 (Raphael) odleciał z rzymskiego Fiumicino na Kubę. Na lotnisko międzynarodowe im. José Martiego w Hawanie papieski samolot ma przybyć ok. godz. 16 czasu miejscowego (22.00 czasu polskiego). W dniach 19-22 września papież odwiedzi Hawanę, Holguín i Santiago de Cuba. Hasłem pielgrzymki są słowa "Misjonarz miłosierdzia". Franciszek będzie trzecim papieżem, który odwiedzi tę karaibską wyspę, która od 1959 r. pozostaje jednym z ostatnich państw świata rządzonych przez komunistów.

Na rzymskim lotnisku papieża przed podróżą pożegnał m.in. bp Gino Reali, ordynariusz diecezji Porto-Santa Rufina, na terenie której położone jest lotnisko. Franciszek na pokład samolotu wszedł ze swoją czarną skórzaną torbą.

Po 11 godzinach 45 minutach lotu i pokonaniu dystansu 8698 km papieski samolot powinien wylądować ok. godz. 16.00 czasu lokalnego (22 polskiego) na międzynarodowym lotnisku im. José Martiego w Hawanie. Zgodnie z planem samolot będzie leciał nad przestrzenią powietrzną sześciu krajów: Włoch, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Bahamy i Kuby.
Po ceremonii powitania Franciszek przejedzie do nuncjatury. Wzdłuż 18-kilometrowej trasy już od rana gromadzą się tłumy.

Kubańskie media podkreślają znaczenie Kościoła w procesie normalizacji stosunków z USA oraz wyjściu kraju z izolacji. W 1998 r. Papież Jan Paweł II wołał, aby “Kuba otworzyła się na świat, a świat na Kubę”. Te historyczne słowa polskiego papieża wciąż przypominają miejscowe media. Fakt, że w orszaku papieskim jest abp Paul Richard Gallagher, watykański sekretarz ds. stosunków z państwami, zdaniem mediów kubańskich podkreśla “znaczenie polityki zagranicznej tej dziesiątej podróży papieża Franciszka”. Wznowienie stosunków dyplomatycznych pomiędzy Kubą i USA kończy z “barierą ideoogiczną” na kontynencie amerykańskim, powiedział w swoim czasie szef dyplomacji watykańskiej, który istotną rolę w tym procesie.

Znany historyk Eusebio Leal podkreślił, że Papież Franciszek jest posłańcem miłosierdzia i współczucia w świecie, w którym dominuje wojna, niszczenie zabytków, terroryzm, niesprawiedliwość, głód i brak nadziei. “Papież jest człowiekiem prostym, wyjątkowym i pozbawionym wszelkich dóbr materialnych. W wideoprzesłaniu mówił do Kubańczyków prosto, jak prawdziwy ojciec”.

Na zaproszenie Raula Castro do Hawany przybyła Cristina Kirchner. Prezydent Argentyny weźmie udział we mszy, który w niedzielę Papież Franciszek odprawi w Hawanie na Placu Rewolucji.

Zwracają uwagę nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. W rozmowach można usłyszeć, że rząd chce za wszelką cenę uniknąć sytuacji, które miały miejsce podczas poprzednich wizyt papieskich, kiedy ktoś spontaniczne prosił o wolność. Komunistyczny rząd Kuby chce pokazać papieżowi, że naród jest zdyscyplinowany i duchowy.

Przed wylotem
Franciszek jak przed każdą podróżą zagraniczną tradycyjnie modlił się w piątek wieczorem w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej przed wizerunkiem Maryi - Salus Populi Romani (Ocalenia Ludu Rzymskiego). Papież przez kilka minut pogrążył się w modlitwie a na ołtarzu kaplicy złożył bukiet kwiatów.

Była to jego 24. wizyta w tej świątyni od czasu wyboru na papieża. Po raz pierwszy przybył do niej już następnego dnia po wyborze, 14 marca 2013 r. Stało się już tradycją, że przyjeżdża tam zawsze przed rozpoczęciem i po zakończeniu swych zagranicznych podróży. W świątyni tej kończy się też rzymska procesja Bożego Ciała, na której zakończenie papież udziela błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Jak donosi Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, dziś zanim papież wsiadł do samochodu wiozącego go na lotnisko Fiumicino, katolickie małżeństwo z dwójką dzieci pochodzące z Damaszku, któremu Watykan udzielił schronienia, udało się w towarzystwie papieskiego jałmużnika, abp. Konrada Krajewskiego do Domu Świętej Marty. Umożliwiono jej pozdrowienie Franciszka. Życzyli oni Ojcu Świętemu udanej wizyty na Kubę i do Stanów Zjednoczonych.

Kuba jest pierwszym krajem na trasie 10. podróży zagranicznej obecnego pontyfikatu. Ponadto obejmie ona jeszcze Stany Zjednoczone, które Ojciec Święty odwiedzi w dniach 22-27 września. Weźmie tam udział w VIII Światowym Spotkaniu Rodzin w Filadelfii i wygłosi przemówienie w ONZ.

Przed Franciszkiem na Kubie przebywali św. Jan Paweł II w styczniu 1998 r. i Benedykt XVI w marcu 2012 r. Obie te pielgrzymki zaowocowały konkretnymi zmianami wprowadzonymi przez tamtejszy reżim.

Jutro, w niedzielę 20 bm. przed południem papież odprawi Mszę św. na Placu Rewolucji w Hawanie. Po południu Ojciec Święty złoży wizytę w pałacu prezydenckim, weźmie udział w nieszporach z duchownymi i klerykami w stołecznej katedrze oraz pozdrowi młodzież w Centrum im o. Félixa Vareli.

W poniedziałek, 21 września z rana papież uda się do miasta Holguín, gdzie będzie przewodniczył Mszy św. na tamtejszym Placu Rewolucji, po południu zaś pobłogosławi miasto ze Wzgórza Krzyża (Loma de la Cruz), po czym o 16. odleci do Santiago. Spotka się tam z biskupami kubańskimi w Seminarium św. Bazylego Wielkiego a wieczorem odmówi z nimi modlitwę do Matki Bożej Miłosierdzia del Cobre w poświęconym Jej sanktuarium.

We wtorek, 22 bm. rano Franciszek odprawi tam Eucharystię, po czym w miejscowej katedrze spotka się z rodzinami oraz z przedstawicielami miejscowości i dzielnic, w których nie ma kościoła, a na zakończenie pobłogosławi miasto. Z Santiago odleci do Waszyngtonu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg