Franciszek o potrzebie globalnego przymierza w sprawie ochrony środowiska.
Przejście od dialogu do prawdziwego przymierza, które pozwoli osiągnąć globalne i prawdziwie skuteczne porozumienie w sprawie ochrony środowiska. Z tą propozycją wyszedł Papież Franciszek w czasie spotkania z uczestnikami międzynarodowej konferencji „Sprawiedliwość środowiska i zmiany klimatyczne”. Została ona zorganizowana przez Fundację na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Ojciec Święty przypomniał, że klimat jest dobrem wspólnym, które obecnie jest szczególnie zagrożone. Nawiązując do swej ekologicznej encykliki Laudato si’, wyraził nadzieję, że nasze pokolenie zostanie zapamiętane jako to, które odpowiedzialnie podjęło swe obowiązki, gdy chodzi o ochronę stworzenia. Franciszek podkreślił, że nie ma tu łatwych recept i potrzeba odpowiedzialnego dialogu.
„Musimy pamiętać o poważnych konsekwencjach zmian klimatycznych. To ubodzy najboleśniej odczuwają ich skutki! Dlatego też, jak przypomina hasło tego spotkania, kwestia klimatu jest kwestią sprawiedliwości, a także solidarności, której nigdy nie można oddzielać od sprawiedliwości. Stawką jest tu godność każdego: narodów, wspólnot, kobiet i mężczyzn. Nauka i technika wkładają w nasze ręce możliwości bez precedensu: naszym obowiązkiem wobec całej ludzkości, a szczególnie przyszłych pokoleń jest wykorzystanie ich dla dobra wspólnego”.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.