Odpust dla pielgrzymów Szlaku Ignacjańskiego

Ojciec Święty udzielił odpustu zupełnego pielgrzymom udającym się do hiszpańskich sanktuariów w Loyoli i Manresie podczas pierwszego Roku Jubileuszowego Szlaku Ignacjańskiego. Rozpoczyna się on właśnie dzisiaj, w liturgiczne wspomnienie założyciela jezuitów.

Liczący 700 km szlak łączy oba wspomniane sanktuaria. Tę drogę św. Ignacy przebył w 1522 r., kiedy podjął decyzję o zmianie życia.

Papież, który należy do założonego przez niego zakonu, podkreśla znaczenie chrześcijańskiej drogi, wychodzenia poza siebie, poza swój egoizm, aby postawić w centrum Jezusa. Należy Mu ufać i nawet, gdy się potkniemy na drodze i upadniemy, powstawać i iść dalej, bo możemy zawsze liczyć na Jego wszechmocną pomoc. Franciszek kładzie również nacisk na to, byśmy szli zawsze w Kościele i razem z Kościołem. Przypomina, że widnokręgiem drogi, którą szedł św. Ignacy, była zawsze chwała Boża. To droga niespokojnego serca, nieustannie szukającego Boga. Ojciec Święty zwraca uwagę na potrzebę stałego słuchania tego, co mówi Jezus, a zatem głębokiego nawrócenia. Musimy stale pytać: „Czy naprawdę stawiam Jezusa w centrum mojego życia?”.

Takie są wskazania Papieża jezuity, ważne dla pielgrzymów Roku Jubileuszowego Szlaku Ignacjańskiego, idących śladami św. Ignacego Lojoli po jego nawróceniu. Przypomnijmy tu, że do warunków uzyskania odpustu zupełnego należy szczera spowiedź i zerwanie z przywiązaniem do grzechu.

***

Główne uroczystości otwarcia pierwszego Roku Jubileuszowego Szlaku Ignacjańskiego (www.caminoignaciano.org) odbywają się w Manresie w Katalonii. „Św. Ignacy to pielgrzym poszukujący Boga” – przypomniał w dzisiejszą uroczystość założyciela Towarzystwa Jezusowego rektor jezuickiego sanktuarium w Lojoli.

„Íñigo z rycerza stał się pielgrzymem, z pielgrzyma apostołem, a z apostoła – założycielem. Jego troską było szerzenie wiary i jej obrona, misje oraz wychowanie młodzieży. Niech św. Ignacy z Loyoli pomoże nam pielgrzymować w naszym życiu” – mówi ks. Koldo Alzíbar SJ. Rektor sanktuarium w Lojoli nie ukrywa zadowolenia z inauguracji pierwszego Jubileuszowego Roku Szlaku Ignacjańskiego. „To doskonała okazja, aby osobiście przeżyć duchowe doświadczenie Ignacego”. 700-kilometrowa trasa prowadzi z Lojoli w Kraju Basków do Manresy w Katalonii. Blisko 500 lat temu, w 1522 r., przeszedł nią św. Ignacy.

Dzisiaj główne uroczystości odbywają się w Manresie. Drzwi jubileuszowe otworzy w sanktuarium Cova de St. Ignasi opat z Montserrat o. Josep Soler OSB, który będzie przewodniczył Eucharystii. Natomiast w Lojoli zgodnie z tradycją uroczystości odbędą się 1 sierpnia. W Eucharystii udział wezmą baskijscy biskupi oraz władze regionalne. Bp Munilla poświęci specjalną tablicę, która zostanie umieszczona na początku Szlaku Ignacjańskiego.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama