Modlitwa przed Całunem Turyńskim, spotkanie z salezjanami i salezjankami w 200. rocznicę urodzin ich założyciela św. Jana Bosko, pierwsza w historii wizyta w świątyni waldensów i prywatne spotkanie z krewnymi - to niektóre punkty programu dwudniowej wizyty papieża Franciszka w Turynie w dniach 21-22 czerwca br. Będzie to dziewiąta podróż papieża Bergoglio na terenie Włoch.
W niedzielę 21 czerwca Ojciec Święty przyleci o 8:00 rano na lotnisko Torino Caselle, skąd samochodem pojedzie do centrum miasta. Pół godziny później, na placyku Królewskim (Piazzetta Reale) spotka się ze światem pracy (robotnikami, rolnikami i przedsiębiorcami), po czym przejdzie pieszo do katedry. Tam pomodli się przed wystawionym Całunem Turyńskim i przy relikwiach bł. Pier Giorgia Frassatiego. O 10.45 papież odprawi Mszę św. na placu Vittorio i odmówi z wiernymi modlitwę „Anioł Paski”. Obiad zje w siedzibie arcybiskupa Turynu z młodymi więźniami, imigrantami, bezdomnymi i rodziną romską.
Popołudnie (o 14:40) Franciszek rozpocznie od kilkuminutowej prywatnej modlitwy w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia (Santuario della Consolata) , po czym o 15:00 w bazylice Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych spotka się z salezjanami i salezjankami, a na placu przed bazyliką - z młodymi wychowawcami i animatorami salezjańskich oratoriów. Kolejnym punktem programu będzie spotkanie z chorymi i niepełnosprawnymi w kościele św. Józefa Cottolengo (o 16:00). Dzień zakończy wieczorne spotkanie z młodzieżą na placu Vittorio (o 18:00). Będą na nim obecni młodzi katolicy z całych Włoch, zgromadzeni na dwudniowym spotkaniu Turin For Young.
W poniedziałek 22 czerwca o 9:00 Ojciec Święty odwiedzi świątynię waldensów - najstarszą wspólnotę reformowaną na świecie. Ewangelicka agencja NEV podkreśla, że po raz pierwszy w historii papież przekroczy próg świątyni waldensów. Po powrocie do siedziby arcybiskupa Franciszek odbędzie prywatne spotkanie ze swymi krewnymi: odprawi dla nich Mszę św., po czym wspólnie zjedzą obiad. Będzie to około 30-osobowa grupa jego kuzynów mieszkających w Turynie i okolicy (potomków brata jego dziadka, Giovanniego Angelo Bergoglia), których zanim został biskupem Rzymu odwiedzał podczas swych pobytów we Włoszech.
Po południu papież pozdrowi członków komitetu organizacyjnego wystawienia Całunu Turyńskiego, a także organizatorów i sponsorów jego wizyty, po czym odjedzie na lotnisko, skąd odleci do Rzymu.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.