Na prywatnej audiencji Ojciec Święty przyjął premiera Kanady Stephena Harpera.
Polityk ten wziął ostatnio udział w szczycie G7 w Bawarii, gdzie mowa była m.in. o roli Rosji w konflikcie na Ukrainie oraz o zwalczaniu Państwa Islamskiego. W tej pierwszej sprawie Kanada opowiedziała się za zaostrzeniem sankcji wobec Rosji. Kanadyjska delegacja rządowa odwiedziła także Polskę.
Osobnym kontekstem watykańskiej wizyty Stephena Harpera w Watykanie był raport kanadyjskiej Komisji Prawdy i Pojednania. Nazwano w nim „kulturowym ludobójstwem” przymusowe poddawanie indiańskich dzieci zachodniej edukacji, co miało tam miejsce niemal do końca ubiegłego wieku. Znaczna część takich szkół była prowadzona przez Kościół, stąd niektóre środowiska w Kanadzie naciskały na szefa rządu, by zaapelował do Papieża o przeproszenie za te działania.
Premier Harper po spotkaniu z Franciszkiem odwiedził także Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej. Rozmowy tam przeprowadzone nazwano w komunikacie prasowym „serdecznymi”, przy czym zwrócono uwagę na dobre relacje kanadyjsko-watykańskie oraz „pozytywnego ducha współpracy i dialogu” między rządem federalnym a Kościołem. Wspomniano też o zaangażowaniu Kanady w obronę i wspieranie wolności religijnej. Gdy chodzi o sprawy międzynarodowe, podjęto kwestie związane z Europą i Bliskim Wschodem oraz perspektywami pokoju w tym regionie, walką z terroryzmem i ochroną środowiska.
W sposób szczególny wspomniał o udręczonej Ukrainie, Gazie, Izraelu, Birmie oraz Kiwu.
Papież podczas Eucharystii w Bazylice Watykańskiej w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.