„Moralny nakaz szanowania i obrony natury nie jest niczym nowym dla różnych tradycji religijnych”. Przypomniał o tym stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy agendach ONZ w Genewie na konferencji „Klimat i zdrowie” zorganizowanej przez WHO.
Abp Silvano Tomasi zauważył, że Pismo Święte pełne jest napomnień dotyczących szacunku do natury i większość religii ma podobne przykazania. Człowiek nie jest właścicielem, lecz zarządcą stworzenia. W ostatnim czasie Kościół podkreśla, że niszczenie natury jest spowodowane przez uprzywilejowaną mniejszość, a negatywne tego skutki dla zdrowia i warunków życia doświadcza większość mieszkańców naszej planety. Na krajach bogatych i wysoko rozwiniętych spoczywa szczególna odpowiedzialność za naprawę szkód, które już wyrządzono naturze, i powinny one zapobiegać jej dalszej dewastacji.
Przedstawiciel Watykanu przypomniał, że w końcu kwietnia pod patronatem Papieża odbyło się w Watykanie spotkanie polityków, zwierzchników religijnych, ludzi biznesu i uczonych, którzy dyskutowali nad moralnym wymiarem zmian klimatycznych i ich wpływem na najuboższych. Abp Tomasi zakończył swoje wystąpienie cytując słowa Ojca Świętego: „Stworzenie jest wspaniałym darem Boga, o który powinniśmy się troszczyć i korzystać z niego dla dobra wszystkich”.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.