Ekipa „Busa do marzeń” - projektu promującego ŚDM Kraków 2016 – spotkała się w środę na Placu św. Piotra w Watykanie z papieżem Franciszkiem, by prosić Ojca Świętego o błogosławieństwo dla inicjatyw podejmowanych przez młodych ludzi, którzy angażują się w przygotowania do Dni.
„Przekazaliśmy papieżowi Franciszkowi dobrą nowinę o tym, że cała Polska czeka na niego i młodych ludzi z całego świata” – powiedział Dawid Buła, członek „busowej” ekipy.
„Ojcu Świętemu zawieźliśmy wieść, że młodzi Polacy przygotowują się do spotkania z nim i młodzieżą świata i że te przygotowania obejmują już całą Polskę” – mówi Dawid Buła. „Zapewniliśmy go, że jego wezwanie do rabanu nie pozostaje bez odpowiedzi. Chcemy ten raban robić razem z nim!” – dodaje.
Ojciec Swięty przyjął od młodych gadżety SDM-u z oficjalnym logotypem Dni. Sfotografował się także z młodzieżą, trzymając w ręku kartkę z napisem: „Czekamy na SDM”.
„Busem do marzeń” to projekt młodych ludzi z Kalwarii Zebrzydowskiej, którzy postanowili promować ideę ŚDM jeżdżąc po świecie żółtym busem. Przystąpili do realizacji tego pomysłu m. in. spacerując z kartonowym modelem busa po Krakowie i namawiając ludzi do robienia zdjęć i nagrywania filmików z pozdrowieniami. Udało im się nakłonić do tego m. in. kard. Stanisława Dziwisza i bp. Damiana Muskusa, koordynatora generalnego Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016.
Wyprawa „Busem do marzeń” planowana jest na lipiec. Cztery busy wyruszą na cztery kontynenty. Jej uczestnicy odwiedzą m.in. Ukrainę, Gruzję, Armenię, Turcję, Bułgarię, Rumunię, Serbię, Czarnogórę, Albanię, Chorwację, Grecję, Włochy, Austrię. Młodzi planują promowanie Polski i zachęcanie napotkanych rówieśników do przyjazdu na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa w 2016 roku. Kierując się hasłem Dni „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”, pragną także angażować się w pracę na rzecz społeczności lokalnych. „Bus do marzeń” to wyprawa promująca Polskę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską oraz Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku. Ich samochód będzie pełnił rolę mobilnego punktu informacyjnego o ŚDM. Młodzi mają zgodę Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016 na wykorzystywanie symboli Dni i oficjalnego logotypu, a bp Damian Muskus objął ich inicjatywę patronatem honorowym.
„To Wy jesteście dla Waszych rówieśników najbardziej przekonującym świadectwem, że warto postawić na Jezusa, a wiara w Niego jest źródłem radości, pokoju i punktem odniesienia w pracy nad sobą i dążeniach do twórczego i szczęśliwego życia. Za to świadectwo serdecznie Wam dziękuję” – napisał szef Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016 w piśmie adresowanym do ekipy Busa. Bp Muskus życzy także „wielkich i pełnych rozmachu marzeń oraz odwagi i niespożytych sił potrzebnych do ich realizacji”.
Inicjatorami akcji są młodzi ze stowarzyszenia GPS Kalwaria Zebrzydowska (od włoskiej wersji imienia Jana Pawła II – Giovanni Paolo Secondo). Stowarzyszenie działa także we Włoszech, Chile, Peru, Argentynie, Boliwii, Meksyku, Brazylii, Peru, Palestynie i na Ukrainie.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.