Papież przyniesie Neapolowi mocne przesłanie nadziei. Będzie mówił nie tyle o cieniach tego miasta, ale ukaże jego ogromny potencjał.
W tym duchu o wizycie Franciszka na południu Włoch mówi kard. Crescienzio Sepe. Ojciec Święty przyjął dziś arcybiskupa Neapolu na prywatnej audiencji. W jej centrum stała pielgrzymka zaplanowana na 21 marca.
„W Neapolu przed papieską pielgrzymką panuje wielki entuzjazm. Powiedziałbym wręcz, że miasto wrze. Przygotowujemy się w sposób duchowy, nasi mieszkańcy napisali też do Franciszka specjalny list, który mu dzisiaj przekazałem – mówi kard. Sepe. - Jestem przekonany, że Ojciec Święty będzie wiele mówił o blaskach tego miasta, a nie tylko o jego cieniach. Naszą siłą są kapłani, siostry zakonne i świeccy zaangażowani na pierwszej linii. W tej ziemi i w tym Kościele tkwi ogromny potencjał. Dowodem tego są chociażby 3 ostatnie kanonizacje i beatyfikacja. Oczywiście są też problemy, którym musimy stawić czoło: kryzys gospodarczy, bezrobocie, przestępczość zorganizowana, brak perspektyw dla młodzieży. Liczymy, że Franciszek przyniesie nam mocne przesłanie nadziei. Największa bowiem pułapka w obliczu tych wszystkich trudności to pesymizm i poddanie się trudnościom. Tymczasem trzeba walczyć o nadzieję”.
Kard. Sepe poinformował, że papieska wizyta rozpocznie się od spotkania z przedstawicielami różnych grup społecznych na placu Jana Pawła II w dzielnicy Scampia. Będą tam obecni reprezentanci świata nauki i kultury, ludzi pracy, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości i służb porządkowych, a także migranci i bezdomni. Następnie w centrum miasta na placu Plebiscytu Franciszek odprawi wraz z 700 księżmi regionu Kampanii uroczystą Eucharystię, a po niej odwiedzi zakład karny w dzielnicy Poggioreale, gdzie zje obiad z grupą więźniów. Po krótkim poobiednim odpoczynku Ojciec Święty spotka się także z chorymi, młodzieżą i ludźmi starszymi.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.