Franciszek w rzymskiej parafii i u Romów

Papież Franciszek po raz pierwszy odwiedził w niedzielę obozowisko Romów w Rzymie. Zatrzymał się tam w drodze do jednej z rzymskich parafii, w której spędził przeszło trzy godziny.

W czasie krótkiej wizyty w obozowisku Romów, znajdującym się w odległości 300 metrów od parafii położonej w północno-wschodniej części Wiecznego Miasta, papież odmówił modlitwę i udzielił błogosławieństwa grupie jego mieszkańców - powiedział rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.

Tego punktu nie było w programie papieskiej wizyty w kolejnej rzymskiej parafii.

„Gościnność jest charakterystyczną cechą naszej wspólnoty” – mówi proboszcz parafii św. Michała Archanioła w rzymskiej dzielnicy Pietralata, w której niedzielne popołudnie spędza Ojciec Święty. Jest to już dziewiąta parafia Wiecznego Miasta odwiedzana przez Papieża Franciszka. Wcześniej wizytowali ją Paweł VI w 1963 r. i Jan Paweł II w 1991 r.

„Na naszym terenie mieszkają zarówno ludzie bardzo biedni, jak i bogaci. Parafialna Caritas me pełne ręce roboty, a pomoc niesiemy też osadzonym z leżącego nieopodal więzienia Rebibbia, także później kiedy wychodzą na wolność i nie wiedzą, co ze sobą zrobić” -  mówi ks. Aristide Sana. Proboszcz wyznaje, że postępujący kryzys gospodarczy, jaki dotyka Italię, przełożył się na odczuwalny wzrost liczby bezdomnych także wśród samych Włochów. „Te nowe sytuacje są dla nas ogromnym wyzwaniem” – zauważa kapłan. Podkreśla jednocześnie, że stale rośnie liczba rodzin korzystających z pomocy żywnościowej oferowanej przez parafię dwa razy w miesiącu.

W kościele w dzielnicy Pietralata Franciszek spotkał się z chorymi i kilkoma bezdomnymi. Rozmawiał również z dziećmi. Zwracając się do nich powiedział: „Chcecie żyć w pokoju? To dlaczego kłócicie się między sobą? Jeśli nosicie w sercu zazdrość wobec innych to jest to już początek wojny”. Rozmowa na temat wojny zdominowała spotkanie papieża z najmłodszymi.

Rozmawiając następnie ze skautami z drużyny działającej przy parafii Franciszek podkreślił, że nie można tłumaczyć zmęczeniem rezygnacji z udziału w mszy. „Są tacy, którzy mówią: nie idę na mszę, bo jestem zmęczony. A ja na to powiem: jesteś głupi”. „Jeśli pójdziesz na mszę, otrzymasz Jezusa i jesteś dzięki temu silniejszy” - dodał papież, który otrzymał chustę od skautów i robił sobie z nimi zdjęcia.

Po dwóch godzinach rozmów z grupami parafialnymi Franciszek odprawił mszę. W improwizowanym kazaniu zachęcał wiernych do czytania Ewangelii, po 5-10 minut dziennie, w domu i w podróży. Mówił: „słuchajcie Jezusa, nie pytajcie na jakim kanale telewizyjnym jest nadawany”.

Parafia św. Michała Archanioła w rzymskiej dzielnicy Pietralata została erygowana w 1938 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama