Litwa jest narażona na wpływ ideologii, które usiłują wprowadzić elementy destabilizujące rodzinę, co wiąże się ze źle pojmowaną wolnością osobistą.
Heroizm Kościoła na Litwie podkreślił Papież, spotykając się z tamtejszym episkopatem, przybyłym do Rzymu z wizytą ad limina Apostolorum. Biskupom, którzy przeszli przez smutny okres prześladowań, wyraził wdzięczność za świadectwo dawane Chrystusowi i służbę ludowi Bożemu. „Litwa miała zawsze pasterzy, którzy byli bliscy swej owczarni i solidarni z nią – pisze Franciszek w przekazanym im przesłaniu. – W ciągu narodowych dziejów z troską towarzyszyli oni swym ludziom nie tylko na drodze wiary i w stawianiu czoła trudnościom materialnym”, ale także w budowaniu społeczeństwa opartego na Ewangelii i miłości do Matki Bożej.
Przez długi czas Kościół na Litwie „był uciskany przez reżimy oparte na ideologiach przeciwnych godności i wolności człowieka”, a teraz jego pasterze muszą zmagać się z innymi niebezpieczeństwami, jak sekularyzm czy relatywizm –wskazuje Ojciec Święty. Nawiązując do obecnej refleksji Kościoła nad pięknem i wartością rodziny oraz stojącymi przed nią wyzwaniami, zwraca uwagę, że również Litwa, należąca do Unii Europejskiej, jest narażona na wpływ ideologii, które usiłują wprowadzić elementy destabilizujące rodzinę, co wiąże się ze źle pojmowaną wolnością osobistą. „Wiekowe litewskie tradycje pozwolą wam odpowiedzieć na takie wyzwania zgodnie z rozumem i wiarą” – pisze Papież do tamtejszych biskupów. Przypomina, że na Litwie są liczni potrzebujący, bezrobotni, chorzy i opuszczeni, a wielu ludzi, zwłaszcza młodych, emigruje. Episkopat musi im zapewnić opiekę duszpasterską, by zachowali wiarę i tradycje religijne.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.