To jest niezbędne dla kapitalizmu

Krytyczną ocenę Papieża Franciszka na temat światowego kapitalizmu w jego aktualnej postaci da się pogodzić z głównymi ideałami wolnego rynku. Co więcej, jest to niezbędne, by zachować wierność tym ideałom – taka jest opinia fińskiego ekonomisty prof. Oskariego Juurikkaly.

Został on tegorocznym laureatem Nagrody Novaka, przyznawanej przez think-tank Acton Institute za badania naukowe dotyczące relacji między religią, gospodarką wolnorynkową i wolnym, aktywnym społeczeństwem. Prof. Juurikkala zajmuje się badaniem wpływu regulacji państwowych na rynki finansowe.

Przyznaje, że krytyczna ocena przez Franciszka wydaje się nie sprzyjać wolnemu rynkowi. W rzeczywistości jest odwrotnie. Wolny rynek skorzysta na papieskiej krytyce. Aby ją przyjąć, nie trzeba być lewicowcem, choć aktualnie to właśnie partie lewicowe najbardziej utożsamiają się z nauczaniem Papieża, co utrudnia recepcję najważniejszych prawd, które Franciszek chce przekazać – uważa fiński ekonomista.

Jego zdaniem zwolennicy wolnego rynku muszą się wsłuchać w zastrzeżenia Papieża i na nie odpowiedzieć, jeśli chcą, by ich system był wiarygodny, atrakcyjny i spójny. System ten da się pogodzić z dobroczynnością i troską o najbardziej potrzebujących – uważa Juurikkala.

Przypomina, że w nauczaniu Papieża to nie pieniądz jest problemem, lecz nieuporządkowana miłość do pieniądza. Z chciwością muszą walczyć wszyscy, nie tylko bogaci. I nie da się jej wykorzenić zakazami. W tym celu niezbędne jest moralne nawrócenie – podkreśla ekonomista z Finlandii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama