Franciszek: Miłość = normalność

„Sprawić, by normalnością była miłość, a nie nienawiść, by powszechna stała się wzajemna pomoc, a nie obojętność czy nieprzyjaźń” - na te zadania rodziny wskazał dziś papież Franciszek podczas audiencji ogólnej w Watykanie.

Na tydzień przed Bożym Narodzeniem ojciec święty poświęcił swoją katechezę Rodzinie z Nazaretu, Jezusowi, Maryi i Józefowi. Jego słów na placu św. Piotra wysłuchało około 13 tys. wiernych.

Papież podkreślił, że Bóg postanowił narodzić się w ludzkiej rodzinie, mieszkającej na peryferiach Imperium Rzymskiego. Zauważył, że Jezus pozostał w Nazarecie przez trzydzieści lat. Nie dokonywał wówczas cudów, uzdrowień, nie głosił słowa Bożego, nie spieszyły za Nim tłumy. Cały ten okres jest potraktowany przez Ewangelie bardzo powściągliwie.

Ojciec święty podkreślił, że wydarzenia tego okresu mogą być natomiast przedmiotem medytacji oraz pobudzać wyobraźnię literatów czy artystów. Mogą też pomagać ojcom, matkom oraz młodzieży w rozważaniu swojego powołania. Zachęcił wszystkie rodziny chrześcijańskie do przyjęcia Jezusa, do uczynienia w sercu i życiu miejsca dla Pana.

„Rodzina z Nazaretu zmusza nas do odkrycia na nowo powołania i misji rodziny, każdej rodziny. Tak jak działo się w owych trzydziestu latach w Nazarecie, tak też może się dziać w naszym przypadku - możemy sprawić, by normalnością była miłość, a nie nienawiść, sprawić, by powszechna stała się wzajemna pomoc, a nie obojętność czy nieprzyjaźń” - powiedział Franciszek.

Papież pamiętał także o ofiarach dokonanych w minionych dniach ataków terrorystycznych.

"Teraz pragnę wraz z wami pomodlić się za ofiary nieludzkich aktów terrorystycznych, jakich dokonano w minionych dniach w Australii, w Pakistanie i w Jemenie. Niech Pan przyjmie zmarłych do swego pokoju, pocieszy ich rodziny i nawróci serca tych, którzy stosują przemoc, którzy nie oszczędzają nawet dzieci" - powiedział ojciec święty.

A oto jego świąteczne życzenia dla Polaków:

„Na ostatniej w tym roku audiencji, w atmosferze adwentowego czuwania, witam i pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Życzę, by święta Bożego Narodzenia i Nowego Roku były dla was czasem radości, dobra i pokoju. Niech przychodzący na ziemię Emmanuel, Książę Pokoju, opromieni swoim światłem, nadzieją i miłością wasze rodziny, bliskich, każdego z was. Wszystkim, którzy pragną spotkać Jezusa w tajemnicy betlejemskiej nocy, z serca błogosławię.”

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama