O Guantanamo w Watykanie

Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry rozmawiał w poniedziałek z watykańskim sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem o przyszłosci bazy Guantanamo, gdzie przetrzymywani są podejrzani o terroryzm. Watykanowi zależy na "humanitarnym rozwiązaniu" tej kwestii.

Watykan przyznał, że zabrakło czasu na dłuższą dyskusję o sytuacji na Ukrainie.

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi poinfomował po godzinnej rozmowie Kerry'ego z kardynałem Parolinem, że jednym z jej tematów była przyszłość więźniów, osadzonych w przeznaczonej do zamknięcia bazie USA Guantanamo na Kubie.

Według relacji rzecznika mówiono o pragnieniu, by Stolica Apostolska śledziła poszukiwania właściwych rozwiązań humanitarnych.

Watykan - dodał - "patrzy przychylnie na zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz zamknięcia tego więzienia, ale problemem jest to, dokąd trafią więźniowie".

"Stolica Apostolska może przyczynić się do znalezienia rozwiązania" - oświadczył ks. Lombardi.

Ponadto powiedział, że szef dyplomacji USA i watykański sekretarz stanu rozmawiali o sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz zaangażowaniu na rzecz uniknięcia dalszych napięć i przemocy oraz wznowienia izraelsko-palestyńskich rozmów pokojowych.

Z braku czasu, podał Watykan, jedynie poruszono krótko inne kwestie, jak konflikt na Ukrainie i epidemia eboli.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama