O Guantanamo w Watykanie

Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry rozmawiał w poniedziałek z watykańskim sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem o przyszłosci bazy Guantanamo, gdzie przetrzymywani są podejrzani o terroryzm. Watykanowi zależy na "humanitarnym rozwiązaniu" tej kwestii.

Watykan przyznał, że zabrakło czasu na dłuższą dyskusję o sytuacji na Ukrainie.

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi poinfomował po godzinnej rozmowie Kerry'ego z kardynałem Parolinem, że jednym z jej tematów była przyszłość więźniów, osadzonych w przeznaczonej do zamknięcia bazie USA Guantanamo na Kubie.

Według relacji rzecznika mówiono o pragnieniu, by Stolica Apostolska śledziła poszukiwania właściwych rozwiązań humanitarnych.

Watykan - dodał - "patrzy przychylnie na zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz zamknięcia tego więzienia, ale problemem jest to, dokąd trafią więźniowie".

"Stolica Apostolska może przyczynić się do znalezienia rozwiązania" - oświadczył ks. Lombardi.

Ponadto powiedział, że szef dyplomacji USA i watykański sekretarz stanu rozmawiali o sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz zaangażowaniu na rzecz uniknięcia dalszych napięć i przemocy oraz wznowienia izraelsko-palestyńskich rozmów pokojowych.

Z braku czasu, podał Watykan, jedynie poruszono krótko inne kwestie, jak konflikt na Ukrainie i epidemia eboli.

«« | « | 1 | » | »»
  • sorcier
    15.12.2014 17:22
    No cóż, może się bardzo mylę, a może to wina tej lakonicznej i mało czytelnej notki, ale tak to wygląda, że znowu potrzebujący i chorzy "przegrali" z islamistami, których - jak można wnosić z powyższego tekstu - są teraz głównym obiektem troski kard. Parolina.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.