Chrystus uczy nas widzieć nie tylko wyzwania i problemy, ale także dostrzegać liczne ziarna miłości i nadziei zasiane w europejskiej glebie. A wydała ona tak wielu świętych, wśród których byli też ludzie młodzi.
Papież Franciszek pisze o tym do uczestników IV Europejskiego Kongresu Duszpasterstwa Młodzieży, odbywającego się w Rzymie. Jest on kontynuacją podobnych spotkań, które organizowane były w latach ’90. Bierze w nim udział 130 osób z 32 krajów. Obecni są m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak i ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 r.
Duszpasterstwo młodzieży Franciszek nazywa „cenną pracą dla Kościoła”. Przypomina, że młodzież potrzebuje dorosłych i swych rówieśników dojrzałych w wierze, którzy będą jej towarzyszyć w drodze do Jezusa. „Bardziej niż na promowaniu kolejnych akcji dla młodych, duszpasterstwo to polega na kroczeniu z nimi, osobistym towarzyszeniu im w skomplikowanych i często trudnych sytuacjach, w jakich żyją” – pisze Papież. Zachęca zarazem, by duszpasterstwo młodych, odpowiadając na ich aktualne pytania, prowadziło ich do szczerego i otwartego dialogu, tak by mogli w swym życiu naprawdę spotkać Chrystusa. Ojciec Święty podkreśla, że współczesna Europa potrzebuje odważnych świadków Ewangelii, którzy będą ją głosić słowem i życiem. I apeluje do europejskiej młodzieży: „Wiemy, że jest wiele do zrobienia. Nigdy nie zniechęcajcie się w głoszeniu Ewangelii!”.
Franciszek wyraża też radość, że po przerwie Europejskie Kongresy Duszpasterstwa Młodzieży zostały wznowione. Podkreśla, że w ten sposób tworzy się sieć przyjaźni na szczeblu europejskim, pozwalających lepiej dzielić się doświadczeniem pracy na rzecz młodzieży i wspólnie podejmować nowe wyzwania.
Rzymskie spotkanie przebiega pod hasłem: „Młody Kościół, świadkiem radości Ewangelii. Razem drogami Europy”. Trzydniowy kongres koncentruje się na duszpasterskiej refleksji wokół adhortacji apostolskiej Ewangelii gaudium.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Tyle że chrześcijanie w tym kraju, choć jest ich niewielu, nie mają łatwo.
W minionych dniach brali udział w międzyreligijnym spotkaniu „Meaning Meets Us”.