Watykan nie jest spłukany

Przy reformie watykańskich finansów odkryto setki milionów euro, którymi dysponuje Stolica Apostolska, mimo iż nie figurują one w jej bilansie.

Przy reformie watykańskich finansów odkryto setki milionów euro, którymi dysponuje Stolica Apostolska, mimo iż nie figurują one w jej bilansie. Informuje o tym w znanym brytyjskim tygodniku katolickim kard. George Pell. Australijski duchowny, wcześniej arcybiskup Sydney, jest prefektem niedawno powstałego w Watykanie Sekretariatu Ekonomicznego, równocześnie kierując tu Radą Ekonomiczną. Jak pisze on na łamach The Catholic Herald, „watykańskie finanse są zdrowsze, niż to się początkowo wydawało. Watykan nie bankrutuje”.

„Prócz funduszu emerytalnego, który wymaga wzmocnienia, gdy chodzi o zapotrzebowania w ciągu 15 czy 20 lat, Stolica Apostolska jest samowystarczalna finansowo – uważa kard. Pell. – Posiada ona pokaźne dobra trwałe oraz inwestycje. Odkryliśmy – dodaje prefekt watykańskiego Sekretariatu Ekonomicznego – setki milionów euro na kontach partykularnych, nie pojawiających się w zestawieniu bilansowym”.

Purpurat wyjaśnia, że w Kurii Rzymskiej kongregacje, papieskie rady, a zwłaszcza Sekretariat Stanu cieszyły się niezależnością finansową i nie ujawniały swych problemów, chyba że potrzebowały dodatkowej pomocy. Tak samo było zresztą do niedawna w większości instytucji świeckich. Przez setki lat pewni ludzie bez skrupułów wykorzystywali finansową «naiwność» Watykanu i tajność procedur. Teraz jednak, z wprowadzeniem nowoczesnych struktur, przy transparencji i pełnej odpowiedzialności, watykańskie finanse weszły naprawdę w XXI wiek – podkreśla kard. Pell.

 
«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.