Papież w Turcji

Papież Franciszek swoją trzydniową wizytę apostolską w Turcji odbywa na zaproszenie władz tego kraju, Episkopatu oraz ekumenicznego patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I.

"Przyjmując zaproszenie prezydenta Republiki Tureckiej, Jego Świątobliwości Bartłomieja I oraz przewodniczącego konferencji episkopatu, Jego Świątobliwość Franciszek uda się z wizytą apostolską do Turcji w dniach 28-30 listopada 2014 roku, udając się do Ankary i Stambułu" - poinformował dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi.

28 listopada o godz. 9.00 Ojciec Święty wyruszy z rzymskiego lotniska Fiumicino do Ankary. Przylot samolotu planowany jest na godz. 13.00 (12.00 czasu polskiego).

Na lotnisku Esemboğa w Ankarze odbędzie się powitanie oficjalne. Następnie Ojciec Święty uda się do Mauzoleum Atatürka. Stamtąd papieski orszak wyruszy do pałacu prezydenckiego, gdzie odbędzie się uroczystość powitalna. Franciszek złoży kurtuazyjną wizytę prezydentowi Republiki Tureckiej i spotka się z przedstawicielami władz. Przy tej okazji papież wygłosi przemówienie. Przyjmie też na audiencji premiera i złoży wizytę przewodniczącemu Komitetu ds. Religijnych.

W sobotę 29 listopada o godz. 9.30 czasu lokalnego (8.30 czasu polskiego) Ojciec Święty uda się samolotem z Ankary do Stambułu. W programie jego pobytu przewidziano wizytę w muzeum Hagia Sophia, Meczecie Sułtana Ahmeda (tzw. Błękitnym Meczecie) oraz Mszę św. w katedrze katolickiej pod wezwaniem Ducha Świętego, gdzie wygłosi homilię.

Tego dnia odbędzie się też modlitwa ekumeniczna w kościele patriarszym św. Jerzego oraz spotkanie prywatne z patriarchą Bartłomiejem I w pałacu patriarszym.

W niedzielę 30 listopada papież odprawi rano Mszę św. w siedzibie delegatury apostolskiej, a następnie weźmie udział w Boskiej Liturgii sprawowanej w kościele patriarszym św. Jerzego. Zakończy się ona błogosławieństwem ekumenicznym i podpisaniem wspólnej deklaracji. Przy tej okazji Ojciec Święty wygłosi przemówienie.

Po liturgii Franciszek spożyje posiłek wraz z patriarchą Bartłomiejem w siedzibie Patriarchatu Ekumenicznego.

O godz. 16.45 czasu miejscowego (15.45 czasu polskiego) rozpocznie się pożegnanie na lotnisku Atatürka w Stambule. Odlot samolotu papieskiego zaplanowano na godz. 17.00 (16.00 czasu polskiego). Przylot na rzymskie lotnisko Ciampino przewidziany jest na godz. 18.40.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja