W Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach do 10 stycznia 2015 r. oglądać można malarstwo prof. Antoniego Cygana, rektora Akademii Sztuk Pięknych.
Wystawa przedstawia prace z ostatnich lat poświęcone m.in. tematyce religijnej. Największy obraz - Ostatnia Wieczerza - był tworzony przez rektora katowickiej ASP przez ostatnie dwa lata.
„Dla mnie Biblia jest źródłem prawd ponadczasowych, nieprzemijających. To opowieść o powstaniu, narodzinach, śmierci, to historia zbrodni, zdrady, nadziei, wybawienia, nienawiści, miłości. To dla mnie, malarza, i nie tylko dla mnie, niekończąca się księga obrazów. Malarstwo sięgające do motywów religijnych mówi o sprawach, które nigdy nie tracą na aktualności, niezależnie od tego, w jakich czasach żyjemy i kto nasze obrazy ogląda” - mówił artysta w niedawnej rozmowie z „Gościem Niedzielnym”.
Prof. Antoni Cygan stosuje malarstwo realistyczne, przedstawiając jakąś rzeczywistość, nie wzoruje się jednak na konkretnych postaciach. „Moje obrazy powstają bez modeli, wszystkie postaci i sytuacje wymyślam, rodzą się w mojej głowie, w dziesiątkach szkiców i finalnie pojawiają się na płótnach, tam również dojrzewając do ostatecznego kształtu”.
Prof. Antoni Cygan jest autorem kilku cykli Drogi Krzyżowej, znajdujących się m.in. w sanktuarium w Licheniu oraz w parafii św. Pawła Apostoła w Zabrzu-Pawłowie. Zajmuje się również projektowaniem wnętrz kościołów (jest autorem m.in. kompleksowego projektu wnętrza, ołtarzy, malarstwa w kościele św. Pawła Apostoła w Zabrzu, kościoła św. Urbana w Paniówkach, kaplicy Domu Księży emerytów w Katowicach). Jego obrazy prezentowane były podczas kilkunastu wystaw indywidualnych, m.in. w Zabrzu, Katowicach, Gliwicach, Lionie, Helsinkach, Opawie. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
ks. Tomasz Jaklewicz /Foto Gość "Ostatnia Wieczerza" - największy obraz wystawy prezentowanej w muzeum, ma ok. 4 metry długości i 2 m szerokości W najbliższej przyszłości rektor ASP chce znów pochylić się nad twórczością religijną. Ma to związek z jego rodzinną parafią w Pawłowie, gdzie właśnie skończył się remont dachu kaplicy Matki Bożej. „Mam rozrysowany projekt polichromii na sklepieniu i ścianach, więc czekam tylko na sygnał od proboszcza i z przyjemnością wchodzę na rusztowanie. Mam dwa gotowe pomysły na cykle obrazów. Pierwszy to Wesele w Kanie - złożony projekt, docelowo składający się z kilkunastu obrazów, oraz zupełnie inaczej skonstruowana formalnie Droga Krzyżowa”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.